Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Znamy pierwszy neolityczny genom Śródziemiomorza

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Hiszpanii i Danii zsekwencjonowali kompletny genom neolitycznego iberyjskiego rolnika. To jednocześnie pierwszy tak stary genom zsekwencjonowany w całym basenie Morza Śródziemnego. Badania prowadzili uczeni z Instytutu Biologii Ewolucyjnej założonego przez hiszpańską Radę Badań Naukowych i barceloński Universitat Pompeu Fabra we współpracy z duńskim Centrum Geogenetyki.

Pierwsi rolnicy przybyli do Europy przed 8000 lat. Jedna fala migracji przemieściła się wzdłuż Dunaju do Europy Środkowej, druga - wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego powędrowała na Półwysep Iberyjski. Dotychczas naukowcy dysponowali dokładnymi danymi genetycznymi z terenów Węgier i Niemiec, znaliśmy zatem genom ludzi, którzy przemieścili się do Europy Środkowej. Brakowało podobnych danych dotyczących migracji wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego. Warunki klimatyczne w tym rejonie nie sprzyjają bowiem zachowaniu się materiału genetycznego.

Zespół kierowany przez Carlesa Laluezę-Foksa był jednak w stanie zsekwencjonować genom z zęba neolitycznej kobiety. Ząb liczy sobie 7400 lat i został znaleziony w jaskini Cova Bonica w Vallirana w pobliżu Barcelony. Dzięki poznaniu genomu naukowcy mogli jednoznacznie stwierdzić, że zarówno wzdłuż Dunaju jak i wzdłuż Morza Śródziemnego migrowały grupy blisko spokrewnionych ze sobą ludzi. Z pewnością mieli oni wspólnych przodków, którymi najprawdopodobniej byli rolnicy z Anatolii.
Analiza genomu pozwoliła również stwierdzić, że migranci mieli jasną skórę i ciemne oczy. Wyglądali zatem inaczej niż mezolityczni myśliwi, tacy jak człowiek z La Braña w Leon. Myśliwy miał jaśniejszą skórę niż obecni Europejczycy i niebieskie oczy. Od kobiety, której genom obecnie zsekwencjonowano, dzieliło go zaledwie 600 lat i 800 kilometrów, ale mimo to obie osoby należały do odmiennych genetycznie grup. Obecni mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego są w znacznej mierze potomkami rolników.

Nasze badania to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia kompletnej mapy genetycznej Półwyspu Iberyjskiego - od mezolitu po średniowiecze. Mapa ta pozwoli nam zrozumieć skład współczesnej ludności, zbadać jak przemieszczały się ludy zamieszkujące Europę - mówi Carles Lalueza-Fox.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...