Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

German z roślin

Rekomendowane odpowiedzi

Niemieccy naukowcy opracowali technologię pozyskiwania germanu z roślin. German, w formie dodatku do krzemu, jest obecnie powszechnie wykorzystywany w elektronice, od procesorów po czujniki parkowania. Pierwiastek ten powszechnie występuje w glebach na całym świecie, jednak bardzo trudno jest go pozyskać. Większość przemysłowo wydobywanego germanu pochodzi obecnie z Chin.

Naukowcy z Uniwersytetu Przemysłu Wydobywczego i Technologii we Freiburgu informują o opracowaniu rewolucyjnej metody pozyskiwania germanu z gleby. Wykorzystują przy tym rośliny. Profesor Hermann Heilmeier wyjaśnia: uprawiamy różne rośliny energetyczne, takie jak słoneczniki, kukurydzę czy mozgę trzcinowatą, ale my używamy ich do ekstrakcji pierwiastków z gleby. Obecne w glebie pierwiastki przechodzą do roślin. Po tym, jak rośliny zostają wykorzystane do celów energetycznych, na przykład poprzez fermentację, my ekstrahujemy z nich przydatne pierwiastki.

Procesem pozyskiwania zajmuje się chemik, profesor Martin Bertau. Tutejsza ziemia jest bogata w rudy cynku. Po jego wydobyciu zostały duże hałdy, przez które przesiąka woda i wypłukuje z nich german. Gdy uprawiamy tutaj rośliny i podlewamy je tą wodą, german gromadzi się w ich tkankach. Rośliny poddajemy procesowi fermentacji i w ten sposób dostajemy się do germanu - mówi uczony.

Co ważne, cały proces jest opłacalny, gdyż rośliny są fermentowane w celu pozyskania biogazu. Jego produkcja pokrywa większość kosztów. Korzystamy ze standardowego procesu produkcji biogazu. Zabieramy produkty fermentacji i odzyskujemy z nich german. Całość jest opłacalna mimo niewielkich ilości germanu, jakie pozyskujemy - stwierdza Bertau.

Na razie cały proces znajduje się w fazie eksperymentalnej i pozwala na pozyskanie minimalnych ilości germanu, rzędu kilku miligramów na litr. Aby proces był opłacalny w skali przemysłowej konieczne jest uzyskanie co najmniej 1 grama germanu z litra produktu wyjściowego, co obecnie jest możliwe tylko poprzez koncentrację ekstraktu. W przemyśle to norma: oni będą czekali, aż opracujemy metodę, w której wszystko działa jak należy. Dopiero wtedy się nią zainteresują. My musimy uczynić pierwszy krok. Dzięki pomocy BMBF (Ministerstwo Edukacji i Badań) znaleźliśmy już rozwiązanie problemu i znajdujemy się w momencie, w którym możemy skalować cały proces. Już wkrótce będziemy dysponowali istalacją o pojemności 1000 litrów w miejsce obecnych 20 litrów - cieszy się Bertau.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...