Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Znieczulenie miejscowe może wpływać na rozwój dziecięcych zębów

Rekomendowane odpowiedzi

U dzieci miejscowe znieczulenie wpływa na rozwój komórek zębów, a więc i samych zębów - twierdzi zespół Binga Hu z Uniwersytetu w Plymouth.

Posługując się świńskimi zębami oraz komórkami z miazgi zębów stałych młodych osób, naukowcy wykazali, że często stosowane przez stomatologów anestetyki wpływają na namnażanie komórek.

To niezwykle ważne, bo mimo że ustanowiono maksymalne dawki różnych znieczulających miejscowo środków, dotąd nie zbadano w pełni ich skutków ubocznych dla tkanki zębów.

Autorzy publikacji z pisma Cell Death Discovery zauważyli, że dłuższa ekspozycja na wysokie stężenia anestetyków zaburzała pracę mitochondriów i wywoływała autofagię. Naukowcy analizowali rodzaj anestetyków miejscowych, który jest obecnie najczęściej stosowany w klinikach stomatologicznych w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Chinach.

Zespół przestrzega, że przed ewentualną zmianą zaleceń trzeba przeprowadzić dalsze testy kliniczne i zgromadzić więcej danych.

Nasze studium po raz pierwszy zademonstrowało dowody na to, że znieczulenie miejscowe może wpłynąć na rozwój dziecięcych zębów na poziomach komórkowym i molekularnym. Akceptujemy potrzebę przeprowadzenia kolejnych badań i nie chcemy, by nasze wyniki niepotrzebnie niepokoiły rodziców, ale zakładamy, że w odpowiednim momencie doprowadzimy do polepszenia zaleceń i minimalizacji dawki anestetyków.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...