Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

System Jogging Over a Distance pozwala miłośnikom joggingu biegać z partnerem oddalonym o setki kilometrów. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że dla wielu osób wspólne bieganie jest znacznie bardziej atrakcyjne, niż robienie tego w pojedynkę. Problem pojawia się, gdy w pobliżu nie mieszka nikt, to byłby chętny na jogging akurat w tych godzinach, w których my mamy czas.

Problem ten postanowił rozwiązać Florian Mueller z University of Melbourne. Wraz z Shannon O’Brien i Aleksem Thorogoodem z CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) opracowali system, który pozwala biegnącemu rozmawiać z partnerem i słyszeć jego głos z przodu, z tyłu lub z boku – w zależności od tego, jak szybko obie osoby biegną względem siebie.

System składa się z odbiornika GPS wyposażonego w złącze Bluethooth, telefonu komórkowego pracującego w standardzie 3G, miniaturowego komputera, bezprzewodowego modemu i słuchawek. Obie biegnące osoby muszą korzystać z takiego sprzętu.
Gdy biegną, GPS zbiera informacje o ich położeniu i przesyła je bezprzewodowo do niewielkiego komputera, który biegacz ma w plecaku. Komputer przelicza, jak szybko dana osoba biegnie i, dzięki otrzymanym informacjom na temat położenia drugiej osoby, tak steruje słuchawkami, które biegacz ma na uszach, by głos dobiegał z odpowiedniej strony. Tak więc gdy biegniemy szybciej od naszego partnera, usłyszymy jego głos z tyłu. Gdy on biegnie szybciej, jego głos będzie dochodził z przodu.

Dodatkową zaletą systemu jest fakt, że biegać będą mogły ze sobą osoby o różnej kondycji i doświadczeniu, a żadna z nich nie będzie musiała zwalniać, by czekać na partnera.
Mueller myśli też nad uruchomieniem społecznościowego serwisu biegających.

Takie wspólne bieganie, nawet gdy obu partnerów dzielą setki kilometrów, jest motywujące. Dla osób, które nie lubią biegać same system Muellera jest idealnym rozwiązaniem. Komuś, kto nie uprawia joggingu system może wydawać się niepotrzebnym gadżetem. O tym, że tak nie jest świadczy chociażby fakt, że aż 57% biegających robi to w towarzystwie co najmniej jednej osoby. Dla 83% z nich najważniejszym aspektem wspólnego biegania jest nawiązywanie kontaktu z drugim człowiekiem, dla 78% jest to motywacja by biec szybciej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...