Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Laserowe chłodzenie utrzymuje nadpłynność

Rekomendowane odpowiedzi

Z Nature Physics dowiadujemy się o kolejnym znaczącym osiągnięciu naukowców z MIT-u. Otóż, jako pierwszym w historii, udało im się uzyskać kondensat Bosego-Einsteina w bardzo silnym polu magnetycznym. Pole wygenerowane za pomocą laserów, jest 100-krotnie silniejsze niż pole wytwarzane za pomocą najsilniejszych dostępnych magnesów. Dzięki temu kondensat utrzymuje stan nadpłynności przez 1/10 sekundy, a to wystarczająco długo, by go badać.

Nadpłynność to stan materii osiągany przez niektóre ciecze i gazy. W temperaturze bliskiej zeru absolutnemu ich atomy zaczynają poruszać się wspólnie, jak jedna zorganizowana fala.

Eksperci teoretyzują, że nadciekłe gazy i ciesze mogą poruszać się bez końca, gdyż nie tracą energii. Zatem badanie ich właściwości pomoże udoskonalić nadprzewodzące magnesy czy opracować lepsze systemy energetyczne. Problem jednak w tym, że nadpłynność natychmiast znika gdy atomów nie można utrzymać w jednym miejscu lub gdy podnosi się temperatura. Dlatego też tak ważne jest opracowanie systemu, który pozwala na zachowanie stanu nadpłynnego przez dłuższy czas.
Eksperci z MIT-u połączyli technologie chłodzenia laserami z chłodzeniem przez parowanie. W ten sposób schłodzili atomy rubidu, bozony, do temperatury liczonej w ułamkach kelwina. Tak schłodzone bozony tworzą kondensat Bosego-Einsteina. Na czele grupy badawczej stał profesor Wolfgang Ketterle, który za uzyskanie kondensatu Bosego-Einsteina i inne osiągnięcia naukowe został w 2001 roku uhonorowany Nagrodą Nobla z fizyki.

Dostrojenie wszystkich elementów systemu zajęło naukowcom 1,5 roku. W końcu udało się ustabilizować nadpłynny gaz na 1/10 sekundy. To wystarczy, by zobrazować stan materii, zobaczyć jej strukturę i zweryfikować obecne teorie. Naszym głównym osiągnięciem jest możliwość zweryfikowania i zidentyfikowania stanu nadpłynności. Jeśli uda nam się lepiej kontrolować pola magnetyczne, możemy przez kolejne lata prowadzić badania naukowe w tym zakresie. Otwiera się w ten sposób kolejne okienko, przez które możemy podglądać świat kwantowy, w którym materiały mają nieznane, warte zbadania, właściwości - mówi Ketterle. W najbliższym czasie naukowiec chce badać uzyskany nową techniką kondensat wprowadzając doń silne oddziaływania pomiędzy atomami poprzez manipulacje ich spinem. Takie eksperymenty stanowiłyby pomost łączący badania nad kondensatem Bosego-Einseina z badaniami nad kwantowym efektem Halla czy izolatorami topologicznymi. Spoglądamy na fizykę z nowej perspektywy. Dotykamy tego co nieznane, równocześnie zaś pokazujemy to co znane w nowym, jaśniejszym świetle - cieszy się Ketterle.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...