Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Na niedostępnym filarze odkryto najstarszy fort Piktów

Rekomendowane odpowiedzi

Na filarze skalnym Dunnicaer u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji (Aberdeenshire) odkryto najstarszą fortyfikację Piktów. Datowanie radiowęglowe potwierdziło, że jest starsza nawet od zamku Dunnottar.

Z pomocą doświadczonych wspinaczy w kwietniu br. archeolodzy z Uniwersytetu w Aberdeen dostali się na filar, którego szczyt mierzy co najwyżej 20 na 12 m.

Mimo niewielkiej powierzchni teras dr Gordon Noble wierzył, że może się tu znajdować coś bardzo ważnego i wcale się nie mylił. Podczas wstępnego rozpoznania natrafiono na ślady wałów obronnych, podłogi i palenisko. Teraz próbki poddano datowaniu radiowęglowemu, które sugeruje, że stanowisko datuje się na III lub IV w., co czyni je najstarszym fortem piktyjskim.

To najbardziej ekstremalne prace archeologiczne, jakie prowadziłem. Na stanowisko można się dostać tylko za pomocą lin i to przy odpływie, a wcześniej nigdy się nie wspinałem [...]. Gdy tylko zaczęliśmy dokonywać znaczących odkryć, wyzwanie związane z dotarciem na stanowisko szybko poszło w zapomnienie. Wiedzieliśmy, że to miejsce ma potencjał, bo w 1832 r. grupa młodzieży z Stonehaven wspięła się na Dunnicaer, poddając się urokowi opowieści tubylca, któremu wielokrotnie śniło się ukryte tu złoto. Śmiałkowie nie znaleźli co prawda złota, ale natrafili na ozdobne kamienie z symbolami piktyjskimi (rzucając je do morza, zorientowali się, że niektóre były także rzeźbione). Parę lat później, gdy wiedza o piktyjskich kamieniach zaczęła się rozpowszechniać, część z nich wydobyto z wody. Zawsze sądziliśmy, że te kamienie są dziwne albo wczesne, bo w porównaniu do innych znanych kamieni piktyjskich wydawały się prymitywne. To skłoniło nas do rozpoczęcia wykopalisk [złożonych z 5 rowów].

Wg archeologów, na Dunnicaer posadowiono ważny fort. Widzimy, że zwłaszcza od południa, zbudowano tam dębowo-kamienne wały obronne, co pasuje do stylu późniejszych fortów piktyjskich. Materiały nie pochodziły stąd, a ich dostarczenie musiało być prawdziwym wyzwaniem.

Datowanie radiowęglowe pokazało, że fort z Dunnicaer był wykorzystywany stosunkowo krótko i prawdopodobnie Piktowie przeprowadzili się na południe do większego zamku Dunnottar.

Noble wyjaśnia, że dowody wskazują, że już nawet w tamtych czasach zachodziła erozja Dunnicaer, możliwe więc, że filar stał się za mały dla społeczności, która zbudowała fort.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...