Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psy mają obszar mózgu do rozpoznawania twarzy

Rekomendowane odpowiedzi

W płacie skroniowym psów znajduje się region odpowiedzialny za przetwarzanie twarzy. Nadano mu nazwę DFA (od ang. dog face area).

Nasze badania pokazują, że psi mózg dysponuje wrodzonymi metodami przetwarzania twarzy, a to zdolność, którą dotąd dobrze udokumentowano wyłączenie u ludzi i innych naczelnych - opowiada Gregory Berns z Emory University.

Obecność obszarów poświęconych przetwarzaniu twarzy sugeruje, że zdolność ta została wbudowana przez ewolucję poznawczą. To może wyjaśniać dużą wrażliwość na ludzkie wskazówki społeczne.

Berns jest szefem Projektu Pies, w ramach którego czworonogi uczono wchodzenia do skanera do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) i pozostawania w bezruchu bez znieczulenia czy przywiązywania.

Wcześniej zespół Helen Berns zademonstrował, że psi ośrodek nagrody (jądro ogoniaste) reaguje silniej na zapach znajomych ludzi niż na wonie znanych psów. Teraz naukowcy skoncentrowali się na tym, jak psy reagują na twarze, w porównaniu do obiektów codziennego użytku.

Psy są, oczywiście, bardzo społecznymi istotami, dlatego sensowne wydaje się, by reagowały na twarze. Chcieliśmy wiedzieć, czy ta reakcja jest wyuczona, czy wrodzona.

Podczas fMRI psy oglądały zarówno zdjęcia, jak i filmy. Jak podkreślają Amerykanie, wyzwanie było spore, bo zwykle psy nie stykają się z 2-wymiarowymi obrazami i trzeba je było nauczyć, by zwracały uwagę na ekran. Niestety, tylko 6 z 8 psów było w stanie utrzymać wzrok na każdym obrazie przez co najmniej pół minuty.

Okazało się, że obszar w płacie skroniowym reagował znacząco silniej na filmy z twarzami ludzi niż z obiektami. Region ten reagował podobnie na zdjęcia ludzkich i psich twarzy, przy czym reakcja na nie była znacząco silniejsza od reakcji na obiekty codziennego użytku.

Gdyby reakcja na twarze była wyuczona przez skojarzenie ludzkiej twarzy z jedzeniem, należałoby się spodziewać aktywacji układu nagrody, a tak się nie stało.

Przeprowadzone kilkadziesiąt lat temu badanie EEG owiec wskazało kilka reagujących wybiórczo na twarze neuronów. Studium zidentyfikowało parę reagujących selektywnie na twarze komórek, a nie cały obszar kory - wyjaśnia prof. Daniel Dilks.

Psy mieszkają z ludźmi dłużej niż jakiekolwiek inne zwierzę. Są bardzo społeczne i dotyczy to nie tylko przedstawicieli własnego gatunku. Zdobycie informacji o psim poznaniu i postrzeganiu może nam powiedzieć więcej o procesach poznawczych jako takich.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...