Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zgubne skutki nieodpowiedniego nawodnienia

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad połowa amerykańskich dzieci i nastolatków nie nawadnia odpowiednio swoich organizmów. Piją bowiem zbyt mało wody. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, nieodpowiednie nawodnienie ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, zdolności poznawcze i emocjonalne.

Uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili pierwsze w USA ogólnonarodowe badania na temat nawodnienia organizmu dzieci i młodzieży. Odkryli m.in. że Czarne dzieci i młodzież są gorzej nawodnieni od Białych, a chłopcy gorzej nawodnieni od dziewcząt.

To bardzo ważne badania, gdyż pokazują ryzyko związane ze zjawiskiem, do którego w przeszłości nie przywiązywano odpowiedniej wagi. Nawet jeśli większość tych dzieci nie jest narażonych na natychmiastowe dramatyczne problemy zdrowotne, to niedostarczanie odpowiedniej ilości wody pogarsza jakość życia wielu dzieci i młodych ludzi - mówi główny autor badań, Erica Kenney. Dzieje się tak, gdyż nawet łagodne odwodnienie może powodować takie problemy jak bóle głowy, drażliwość, gorsza wydajność fizyczna i zmniejszone zdolności poznawcze.

Naukowcy przyjrzeli się danym z lat 2009-2012, które dotyczyły ponad 4000 osób w wieku 6-19 lat. Badania były prowadzone przez CDC w ramach corocznego National Health and Nutrition Examination Survey. Stopień nawodnienia organizmu stwierdzano badając stopień zagęszczenia moczu.

Uczeni z Harvarda stwierdzili, że nieco ponad połowa badanych nie była odpowiednio nawodniona. Prawdopodobieństwo odwodnienia chłopców było o 76% większe niż dziewcząt, a Czarni byli z 34% prawdopodobieństwem mniej nawodnieni niż Biali. Co więcej okazało się, że niemal 25% badanych w ogóle nie pije samej wody.

Dobra wiadomość jest taka, że to problem, z którym można w prosty sposób sobie poradzić. Wystarczy, że młodzi ludzie będą pili więcej wody, która jest łatwo dostępna, tania, nie zawiera kalorii. Dzięki temu mogą czuć się lepiej i osiągać lepsze wyniki w szkole - mówi profesor Steven Gortmaker.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wyrazy 'Czarne' i 'Białych' są napisane z wielkiej litery? Prawidłowo, po polsku, powinny być z małej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...