Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zdolność obrony naczyń przed stresem oksydacyjnym rośnie z wiekiem

Rekomendowane odpowiedzi

Zdrowe starzenie uruchamia mechanizmy chroniące przed wpływem stresu oksydacyjnego na naczynia krwionośne. To istotne ustalenie, zważywszy, że od dawna uznaje się, że proces starzenia może być wynikiem procesów utleniania inicjowanych przez wolne rodniki.

[uwalniane w ilościach fizjologicznych] reaktywne formy tlenu [RFT] odgrywają ważną rolę w regulacji funkcji komórkowych. Ich nadmierne wytwarzanie może jednak prowadzić do stanu zwanego stresem oksydacyjnym, który zmienia działanie komórki i zaburza zarówno jej wzrost, jak i podział - podkreśla prof. Steven Segal z Uniwersytetu Missouri w Columbii.

By ocenić wpływ starzenia na naczynia krwionośne, Amerykanie przyglądali się działaniu śródbłonka tętniczek oporowych. Tętniczki oporowe spełniają bardzo ważną funkcję, bo regulują dopływ krwi do tkanek i ciśnienie rozkurczowe.

Badaliśmy śródbłonek tętniczek oporowych samców myszy w wieku 4 i 24 miesięcy, co u ludzi odpowiada wiekowi tuż po dwudziestce i połowie 7. dekady życia. Najpierw ocenialiśmy śródbłonek w stanie spoczynku i pod nieobecność stresu oksydacyjnego. Później symulowaliśmy stres oksydacyjny, dodając wody utlenionej. Po 20 min jego wywoływania, w porównaniu do komórek starszych zwierząt, w komórkach śródbłonka młodszych myszy występowały nieprawidłowe wzrosty wapnia. To ważne odkrycie, bo wysokie stężenie wapnia w komórce może prowadzić do jej poważnego uszkodzenia.

Gdy stres oksydacyjny działał przez godzinę, u młodych myszy wskaźnik obumierania komórek śródbłonka był 7-krotnie większy niż u starszych gryzoni. Ustalenia pokazują, że z wiekiem narażony na stres oksydacyjny śródbłonek przystosowuje się, by zachować integralność komórkową.

Największym zaskoczeniem było skonstatowanie, że w zaawansowanym wieku śródbłonek był mniej zaburzany przez stres oksydacyjny [...]. To sprzeczne z ogólnie przyjmowanym założeniem, że funkcjonalna integralność śródbłonka ulega z wiekiem upośledzeniu. Nasze badania sugerują, że w ramach procesu starzenia naczynia adaptują się, by regulować RFT i minimalizować obumieranie komórek w warunkach gwałtownego nasilenia stresu oksydacyjnego. Przystosowanie pozwala zachować funkcje naczyń starszych osobników.

Mimo że potrzeba dalszych badań, by zidentyfikować mechanizm, za pośrednictwem którego śródbłonek przystosowuje się do zaawansowanego wieku, nasze studium zapewnia dowody, że naturalną tendencją organizmu jest zaadaptowanie do stresu oksydacyjnego w ramach zdrowego starzenia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...