Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nabiał zwiększa skuteczność probiotyków

Rekomendowane odpowiedzi

Skuteczność probiotyków może zależeć od nośnika.

Nasze wyniki sugerują, że sposób dostarczania probiotyków - w pokarmach lub w postaci suplementów - może wpływać na skuteczność wywoływania pożądanych skutków - opowiada dr Maria Marco z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

W ramach studium naukowcy badali działanie szczepu Lactobacillus casei BL23 w mysim modelu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Okazało się, że gdy probiotyk podawano z mlekiem, nasilenie objawów było mniejsze niż w grupie pijącej samo mleko i przyjmującej bakterie w postaci suplementu.

L. casei BL23 chroniły przed rozwojem choroby, gdy podawano je z mlekiem, ale już nie w przypadku "zażywania" w połączeniu ze środkiem buforującym (warunki naśladujące suplementację). Spożycie zakwaszonego mleka także zapewniało pewną ochronę przed utratą wagi i stanem zapalnym, ale zabieg ten nie był tak skuteczny, jak połączenie probiotyku i mleka.

Zespół analizował mikroflorę jelit przed i po spożyciu L. caseiZabieg nie zmieniał znacząco [liczebności] populacji ani różnorodności mikrobiomu, co sugeruje, że korzystne zjawiska to raczej wynik bezpośredniego wpływu L. casei lub produktów ich przemiany materii na nabłonek jelit niż globalnej zmiany mikroflory jelit. Innymi słowy: analiza sekwencji genu 16S rRNA mikrobiomu kątnicy wykazała, że L. casei w mleku wpływały na bakterie z rodzin Bifidobacteriaceae i Comamonadaceae, ale ani spożycie probiotyku, ani mleka nie prowadziło do odtworzenia mikroflory przypominającej mikrobiom zdrowych zwierząt.

Zmutowane, np. pozbawione rekombinazy A, L. casei BL23 nawet w obecności mleka nie chroniły przed zapaleniem jelita grubego wywołanym dekstranem.

Gryzonie karmione L. casei bądź mlekiem miały w jelicie grubym mniej cytokin prozapalnych.

Ponieważ wiemy, że bakterie mogą się przystosowywać do otoczenia, sądziliśmy, że warunki, z jakimi probiotyki zetknęły się przed spożyciem, będą mieć wpływ na ich zdolność podtrzymania lub poprawy ludzkiego zdrowia - podsumowują naukowcy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponieważ wiemy, że bakterie mogą się przystosowywać do otoczenia, sądziliśmy, że warunki, z jakimi probiotyki zetknęły się przed spożyciem, będą mieć wpływ na ich zdolność podtrzymania lub poprawy ludzkiego zdrowia

 

Fajnie. Ale chodziło o spożycie kogo przez kogo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...