Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyjątkowa biblioteka w sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Biblioteka Bodlejańska udostępniła w Sieci część swoich niezwykłych zbiorów. Teraz każdy może korzystać z dzieł przechowywanych w tej wyjątkowej instytucji.

Biblioteka Bodlejańska to jedna z najstarszych europejskich bibliotek. Została założona w 1602 roku i jest główną biblioteką Uniwersytetu w Oksfordzie. W jej zbiorach znajduje się 7 milionów przedmiotów, a na terenie Zjednoczonego Królestwa większa od niej jest jedynie British Library. W Bibliotece Bodlejańskiej znajdziemy m.in. wszystkie książki wydane na terenie Wielkiej Brytanii od roku 1610. Instytucja składa się z Bibliotek: Japońskiej, Prawniczej, Hooke'a (biblioteka popularnonaukowa), Instytutu Indyjskiego, Instytutu Orientalistyki, Filozoficznej, Naukowej Radcliffe'a, Wspólnoty Narodów i Studiów Arykańskich oraz Vere Harmsworth (historii USA).

Teraz internauci mogą online korzystać z manuskryptów, oglądać satyryczne rysunki komentujące wojny napoleońskie i karierę samego cesarza Francuzów, zapoznać się z XVIII- i XIX-wiecznymi grami planszowymi oraz materiałami edukacyjnymi i rozrywkowymi dla dzieci, zobaczyć jak przed trzema wiekami wyglądały pokazy magików czy przedmioty używane w cyrkach, obejrzeć XVII-wieczne mapy miejscowości Laxton, podziwiać obrazy z XIX-wiecznej Kalkuty i sceny z życia dworskiego oraz religijnego Birmy w XVIII i XIX wieku. W udostępnionych zbiorach znajdziemy spisaną przez Cobetta historię parlamentu Anglii, zapiski Artura Evansa odkrywcy pałacu w Knossos, komplet zapisków z egipskich wypraw Champolliona – twórcy egiptologii – i jego ucznia Roselliniego, prawdziwą gratkę jest też Gough Map, pochodząca z połowy XIV wieku najstarsza znana mapa dróg w Wielkiej Brytanii.

Biblioteka Bodlejańska udostępniła też plakaty wyborcze Partii Konserwatywnej z lat 1909-2007, greckie manuskrypty w tym pochodzące z IX wieku kopie dzieł Platona i Euklidesa, dzieła entomologów, zoologów i paleontologów, drukowane księgi z XV-XVIII wieku oraz SJC MS17 czyli pochodzące z początków XII wieku anonimowe dzieło zawierające teksty dotyczące matematyki, astronomii, czasu, kalendarza, alfabetu, medycyny i przyrody, uznawane za jeden z najważniejszych wczesnych angielskich manuskryptów naukowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...