Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gwałtowne opady a globalne ocieplenie

Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu ostatnich 30 lat znacząco wzrosła liczba gwałtownych opadów. O ile jeszcze przed rokiem 1980 wielodekadowe zmiany we wzorcu takich opadów można było wyjaśnić naturalną zmiennością klimatu, to później – zdaniem naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem – pojawia się coraz więcej nieprzewidywanych ciężkich opadów. Niemieccy naukowcy stwierdzili, że wzrost ten jest zbieżny z rosnącymi temperaturami. Wydaje się, że to one powodują pojawianie się bardzo gwałtownych krótkotrwałych opadów, które przynoszą nagłe powodzie.

Przykładami takich opadów mogą być te z Pakistanu z 2010 roku. W ich wyniku zginęły setki ludzi i pojawiła się epidemia cholery. Powodzie wywołane gwałtownymi deszczami nawiedziły też w 2010 roku Teksas, z w Niemczech od 1997 roku wystąpiły już trzy „powodzie stulecia”. W każdym z tych przypadków deszcz, który spadł w ciągu jednego dnia, pobił lokalne rekordy. I pomimo tego, że zjawiska takie są powodowane wieloma czynnikami, to jednoznacznie widać trend wzrostowy - mówi główny autor badań, Jascha Lehmann.

Naukowcy przeprowadzili zaawansowaną analizę statystyczną danych z lat 1901-2010 zebranych przez tysiące stacji pogodowych na całym świecie. Stwierdzili, że w latach 1980-2010 takich gwałtownych niebezpiecznych opadów było o 12% więcej niż wystąpiłoby bez globalnego ocieplenia.

Występowanie takiego zjawiska jest zależne od regionu globu. Najbardziej cierpi Azja Południowo-Wschodnia, gdzie liczba rekordowo gwałtownych opadów zwiększyła się o 56%. W Europie zanotowano 31-procentowy wzrost, a w USA – 24%. Z kolei w regionie Morza Śródziemnego doszło do 27-procentowego zmniejszenia się gwałtownych opadów, a na zachodzie USA ich liczba spadła o 21%.Oba regiony narażone są na poważne susze.

Analiza statystyczna, a taką wykonali Niemcy, nie pokazuje związków przyczynowo-skutkowych, jednak te można wysunąć na podstawie naszej obecnej wiedzy na temat opadów. Im cieplej, tym więcej wilgotności może być przechowywane w powietrzu. W końcu jednak ta wilgoć musi zostać uwolniona. Pojawiają się opady. Naukowcy wykazali, że obserwowany wzrost gwałtownych opadów jest zgodny ze zmianami termodynamicznymi zachodzącymi w ogrzewającej się atmosferze. W ciągu ostatnich 30 lat co 10. rekordowy opad można wyjaśnić tylko wtedy, gdy pod uwagę weźmie się długotrwały trend ocieplania się klimatu. Dla ostatniego badanego roku – 2010 – wyjaśnienia takiego wymaga już 25% rekordowych opadów - mówi współautor badań Dim Coumou.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...