Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Panie żyją dłużej od niedawna

Recommended Posts

Obecnie jako oczywistość przyjmujemy fakt, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Jednak nie zawsze tak było i, jak się okazuje, jest to stosunkowo nowe zjawisko. Grupa naukowców przeprowadziła badania, z których dowiadujemy się, że różnica w średniej długości życia pomiędzy kobietami a mężczyznami pojawiła się w XIX wieku.

Naukowcy przeanalizowali informacje dotyczące osób urodzonych w latach 1800-1935 w 13 krajach rozwiniętych. Odkryli, że w okresie tym długość życia zarówno kobiet i mężczyzn zwiększała się. Jednak okazało się, że w latach 80. XIX wieku śmiertelność kobiet zaczęła spadać szybciej niż śmiertelność mężczyzn w tym samym wieku. W efekcie pojawiła się, widoczna i obecnie, różnica w średniej długości życia. Na przykład dla ludzi urodzonych przed rokiem 1840 śmiertelność w poszczególnych kategoriach wiekowych była taka sama dla kobiet i dla mężczyzn. Jednak już w przypadku ludzi urodzonych w latach 1880-1899 śmiertelność mężczyzn w wieku 50-70 lat była 1,5 raza wyższa niż ich rówieśniczek. Dla mężczyzn urodzonych po roku 1900 śmiertelność w grupie wiekowej 50-70 jest już dwukrotnie wyższa niż dla kobiet.

Główną przyczyną krótszego życia mężczyzn są choroby układu krążenia. Udary i choroby serca odpowiadają za o 40% wyższy wzrost śmiertelności mężczyzn niż kobiet w przypadku osób urodzonych w latach 1880-1919. Mężczyźni są z przyczyn naturalnych bardziej niż kobiety narażeni na choroby układu krążenia. Tę różnicę zauważono jednak dopiero, gdy zaczęła spadać śmiertelność z innych przyczyn, np. z powodu infekcji. Bierze się ona z różnic w rozkładzie tkanki tłuszczowej u obu płci, przez co mężczyźni są bardziej narażeni na wzrost wagi z powodu zmiany diety i sposobu życia.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i też chłopy szli do kopalń i fabryk, gdzie częste były wypadki, ale nie wiem, czy to jakoś na statystyki wpływało...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...