Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wysokie spożycie cytrusów zwiększa ryzyko czerniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Częste spożywanie cytrusów, a konkretnie całych grejpfrutów i soku pomarańczowego, wiąże się z podwyższonym ryzykiem czerniaka złośliwego.

Naukowcy wyliczyli, że w porównaniu do ludzi sięgających po cytrusy mniej niż 2 razy w tygodniu, wśród osób spożywających cytrusy co najmniej 1,6 razy dziennie ryzyko czerniaka było aż 36% wyższe.

Wg autorów publikacji z Journal of Clinical Oncology, konsumpcja cytrusów nie wiązała się z podwyższonym ryzykiem nowotworów narządów innych niż skóra.

Akademicy sądzą, że zaobserwowany związek można wyjaśnić tym, że cytrusy zawierają dużo furanokumaryn, a wcześniejsze badania sugerowały, że związki te sprawiają, że skóra staje się wrażliwsza na światło słoneczne, w tym na ultrafiolet.

Dr Shaowei Wu z Wydziału Dermatologii Szkoły Medycznej Warrena Alperta Brown University podkreśla, że by sformułować konkretne zalecenia, potrzeba dalszych badań. Na razie nie zalecamy wyeliminowania cytrusów, ale osoby, które jedzą dużo grejpfrutów i piją dużo soku pomarańczowego, powinny zachować szczególną ostrożność i unikać długiej ekspozycji słonecznej.

Naukowcy analizowali dane 63.810 kobiet z Nurses' Health Study i 41.622 mężczyzn z Health Professionals Follow-Up Study. W różnych odstępach czasu (co najmniej co 4 lata) ochotnikom wysyłano kwestionariusze dietetyczne. Co dwa lata zbierano też dane nt. historii medycznej i trybu życia. Za porcję cytrusów uznawano połowę grejpfruta, jedną pomarańczę lub małą (ok. 177-ml) szklankę soku grejpfrutowego/pomarańczowego. Z analizy wykluczono osoby z nowotworem w wywiadzie.

W uwzględnionym okresie, którego długość wynosiła maksymalnie od 24 do 26 lat, czerniaka zdiagnozowano u 1840 osób (1,7%). Większe ogólne spożycie cytrusów (większa liczba porcji) i u kobiet, i u mężczyzn wiązało się z podwyższonym ryzykiem czerniaka złośliwego. Korelacja była najsilniejsza dla grejpfrutów, za nimi uplasował się sok pomarańczowy. Co ciekawe, spożycie soku grejpfrutowego czy całych pomarańczy nie wiązało się z ryzykiem czerniaka.

Amerykanie stwierdzili, że związek między jedzeniem grejpfrutów i czerniakiem był niezależny od wieku i czynników dot. trybu życia, np. aktywności fizycznej, palenia papierosów, picia alkoholu i kawy, a także zażywania suplementów witaminy C. Korelacja była najbardziej widoczna u osób najbardziej podatnych na oparzenia słoneczne w wieku dziecięcym i młodzieńczym, a także spędzających więcej czasu w bezpośrednim słońcu.

Naukowcy spekulują, że zawartość furanokumaryn może być większa w całych owocach niż sokach. Wg nich, znaczący wpływ soku pomarańczowego na ryzyko czerniaka można wyjaśnić poziomem spożycia (kilka razy wyższym niż w przypadku innych produktów cytrusowych).

Nie zaobserwowano znaczącego związku między ryzykiem czerniaka i spożyciem innych pokarmów obfitujących w furanokumaryny, np. marchwi czy selera. Ludzie często gotują te warzywa, a obróbka cieplna zmniejsza stężenie furanokumaryn.

By potwierdzić hipotezę furanokumarynową, planowane są badania stężenia tych związków w cytrusach i sokach cytrusowych oraz próbkach krwi ochotników.

Akademicy podkreślają, że zgodnie z ich wiedzą, to pierwsze studium dot. związków furanokumaryn z diety i ryzyka czerniaka. Wcześniejsze badanie pokazało, że ryzyko czerniaka zwiększają balsamy do opalania z psoralenami (naturalną grupą furanokumaryn).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko, kto daje psoraleny do balsamów do opalania!!? Powinni grzywny dostać :P

Rutaceae mnie nie dzwią, że uczulają, podobnie jak selerowate, ale te wyniki grejpfrut>sok pomarańczowy>sok grejpfrutowy i pomarańcze są dziwne. Z resztą grejpfrut jest dziwny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...