Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hydrożelowa łatka na rany

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół bioinżynierów z Brigham and Women's Hospital (BWH) opracował białkowy żel, który po naświetleniu zaczyna się zachowywać jak elastyczne tkanki, np. skóra i naczynia krwionośne.

Jesteśmy zainteresowani stworzeniem wytrzymałych, elastycznych materiałów z peptydów, bo wiele tkanek ludzkiego ciała ma takie właściwości. Nasz hydrożel jest bardzo giętki, wykonany z biokompatybilnego polipeptydu i można go aktywować za pomocą światła - wyjaśnia dr Nasim Annabi.

Hydrożele [...] są szeroko stosowane w biomedycynie, ale dostępne obecnie materiały mają kilka ograniczeń. Niektóre syntetyczne żele rozkładają się do toksycznych związków, a naturalne żele nie są na tyle mocne, by wytrzymać przepływ krwi tętniczej - dodaje dr Ali Khademhosseini.

Nowy materiał, zwany sieciowalnym promieniowaniem bazującym na polipeptydach elastynopodobnym hydrożelem, zapewnia parę korzyści. Wystawiony na oddziaływanie światła, tworzy silne wiązania między cząsteczkami hydrożelu (uzyskanie stabilności mechanicznej nie wymaga więc dodania substancji modyfikujących).

Amerykanie podkreślają, że ich hydrożel może być strawiony przez naturalnie występujące enzymy. Testy z hodowlami komórek nie wykazały, by działał toksycznie. Zespół odkrył, że można kontrolować stopień napęcznienia i trwałość materiału i że może on wytrzymać większe rozciąganie, niż jest to konieczne do pełnienia funkcji tkanki tętniczej.

Naukowcy twierdzą, że ich wynalazek ma wiele potencjalnych zastosowań. Można go np. wykorzystać jako rusztowanie do wzrostu komórek lub łatkę na ranę. Gdy się go połączy z nanocząstkami ditlenku krzemu, lepiej sprzyja gojeniu. To mogłoby pozwolić momentalnie zahamować krwawienie za pomocą jednej metody. [...] Nasze rozwiązanie jest proste, a materiał biokompatybilny, dlatego mamy nadzieję, że w przyszłości rozwiąże problemy z praktyki klinicznej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...