Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Brak powodów do optymizmu

Rekomendowane odpowiedzi

Do najnowszej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) nie dodano żadnego gatunku, który wyginął. Liczebność wielu gatunków gwałtownie jednak spada. Spośród niemal 80 000 roślin i zwierząt monitorowanych przez IUCN aż 23 000 znajdują się w kategorii „zagrożone wyginięciem”.

W ostatniej edycji Księgi znalazło się 14 gatunków, które przesunięto do kategorii „krytycznie zagrożone, prawdopodobnie wymarłe”. Są wśród nich występujące (?) na Haiti drzewo Magnolia emarginata oraz 10 gatunków orchidei z Madagaskaru. Autorzy Czerwonej Księgi odnotowali też zwiększone zagrożenie dla lwów oraz uchatek nowozelandzkich.

Stan światowego ekosystemu pogarsza się, a brak nowych wpisów w kategorii „wyginął” wynika głównie z tego, że dowiedzenie tego faktu jest trudne. Przez długi czas trzeba zbierać dowody, by w końcu stwierdzić, że danych gatunek wyginął - mówi Craig Hilton-Taylor, szef grupy tworzącej Czerwoną Księgę. Wiele dowodów oraz liczne badania wskazują jednak na to, że wymieranie gatunków następuje wyjątkowo szybko i stoimy na progu kolejnego wielkiego wymierania, tym razem spowodowanego przez człowieka. Niektórzy naukowcy twierdzą, że już się ono zaczęło.

Gerardo Cebellos z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku postanowił zweryfikować te twierdzenia. Wraz z zespołem przebadali skamieniałości oraz zapiski historyczne i porównali tempo wymierania gatunków w przeszłości z tym, co obserwujemy obecnie. Uczeni stwierdzili, że w ciągu ostatniego wieku gatunki wymierają 100-krotnie szybciej niż zwykle. Cebellos podkreśla jednak, że wymieranie można powstrzymać. Powołuje się tutaj na przykłady skrajnie zagrożonego rysia iberyjskiego oraz kotika meksykańskiego. Populacja obu gatunków powoli rośnie, a w przeszłości sytuacja kotika była tak dramatyczna, iż w pewnym momencie gatunek został uznany za wymarły. Wystarczyło jedynie zakazać polowań na te zwierzęta, a populacja w dużym stopniu odrodziła się.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...