Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nanocząstki, które obierają na cel nowotworowe komórki macierzyste

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy opracowali nanocząstki, które obierają na cel i zabijają nowotworowe komórki macierzyste (NKM). To istotne osiągnięcie, bo często napędzają one wznowę i ponowny wzrost guza.

Zespół z kilku amerykańskich instytucji prowadził badania z polimerowymi nanocząstkami z doksorubicyną, których powierzchnię "ozdobiono" chiotozanem. Łączą się one z receptorem CD44 NKM.

Układ zaprojektowano w taki sposób, by uwalniać doksorubicynę w kwaśnych środowiskach, a więc wtedy, gdy nanocząstki znajdą się w kwasowym mikrośrodowisku guza i gdy ulegną internalizacji do komórkowych endo- lub lizosomów. Gdy porównywano skuteczność eliminowania CD44+ komórek trójwymiarowych mammosfer, okazało się, że nanocząstki zapewniały 6-krotnie większą cytotoksyczność niż wolna doksorubicyna.

Autorzy publikacji z pisma ACS Nano zademonstrowali także, że w zwierzęcym modelu ksenoprzeszczepów (w tzw. ksenograftach tkankę przedstawiciela jednego gatunku przeszczepia się do tkanek osobnika innego gatunku; w tym wypadku myszom transplantowano ludzkie guzy piersi) nanocząstki zmniejszały guzy bez oczywistych efektów ubocznych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...