Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dwa drinki dziennie mogą uszkodzić starzejące się serce

Rekomendowane odpowiedzi

Codzienne spożywanie dwóch lub więcej drinków może uszkadzać serce seniorów.

Zespół dr Alexandry Gonçalves z Brigham and Women's Hospital badał związki między spożyciem alkoholu i stanem serca w grupie ok. 4500 osób w średnim wieku 76 lat (60% stanowiły kobiety, a 20% przedstawiciele rasy czarnej). Badani to uczestnicy obserwacyjnego studium Atherosclerosis Risk in Communities. Wszyscy przeszli echokardiografię. Z analiz wykluczono niepijących alkoholików i osoby z poważną wadą zastawkową serca. W oparciu o samoopis spożycia alkoholu ochotników podzielono na 4 grupy: 1) niepijących, 2) pijących mniej lub równo 7 drinków tygodniowo, 3) spożywających między 7 a 14 drinków na tydzień oraz 4) pijących 14 drinków lub więcej. Abstynenci stanowili ponad połowę próby.

Typowy abstynent to w tym przypadku kobieta z wyższym wskaźnikiem masy ciała. Niepijący obojga płci byli starsi, gorzej wykształceni i osiągali niższy roczny dochód. Częściej cierpieli na cukrzycę, mieli niższy poziom cholesterolów LDL i HDL oraz wyższy stosunek trójglicerydów do HDL. Spożywający 14 i więcej drinków tygodniowo byli zaś częściej palaczami. Występował też u nich wyższy poziom cholesterolów LDL i HDL.

Wykres obrazujący związek między spożyciem alkoholu i nadciśnieniem miał u obu płci kształt litery U - nadciśnienie było częstsze wśród niepijących i pijących 14 i więcej drinków tygodniowo. Nie zaobserwowano zależnego od spożycia trendu w częstości występowania choroby niedokrwiennej serca.

Generalnie okazało się, że obserwowane zmiany w strukturze i zdolności serca do funkcjonowania były tym większe, im więcej alkoholu ktoś pił. Amerykanie podkreślają, że u mężczyzn ponad 14 drinków tygodniowo korelowało z podwyższonym ryzykiem pogrubienia ścian lewej komory.

Autorzy publikacji z pisma Circulation: Cardiovascular Imaging zauważyli także, że u kobiet picie nawet umiarkowanych ilości alkoholu (definiowanych jako 1 drink dziennie) wiązało się z nieznacznym spadkiem funkcji serca.

U obu płci rosnące spożycie alkoholu wiązało się z większą średnicą skurczową i rozkurczową lewej komory, a także większą średnicą lewego przedsionka. U mężczyzn wzrost konsumpcji alkoholu korelował m.in. z większą masą lewej komory, co łącznie z innymi zmianami sugerowało rosnące ciśnienie rozkurczowe. U pań wzrost spożycia alkoholu wiązał się np. liniowo z lekkim obniżeniem frakcji wyrzutowej lewej komory.

Picie niewielkich ilości alkoholu uznaje się za korzystne, jednak [...] nasze ustalenia wskazują na możliwe zagrożenia dla struktury i funkcji serca w przypadku seniorów, a zwłaszcza kobiet, którzy spożywają go więcej - podkreśla Gonçalves.

Jaki może być mechanizm obserwowanych zmian? Wcześniejsze badania wskazywały, że spożywanie większych ilości alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem chorób mięśnia sercowego (kardiomiopatii), w przebiegu których serce ulega pogrubieniu i usztywnieniu, a tkanka mięśniowa bywa zastępowana tkanką bliznowatą. Co istotne, kardiomiopatie powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca, nieprawidłowości tętna i nagłego zatrzymania krążenia.

Jak podkreślają specjaliści, im więcej alkoholu w czyimś krwiobiegu, tym większa ekspozycja kardiomiocytów i większe prawdopodobieństwo ich przedwczesnej śmierci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...