Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lepsze elektrody to lepsze mięśnie

Rekomendowane odpowiedzi

Robotycy wiążą olbrzymie nadzieje z kompozytowymi polimerami, które działają jak mięśnie. Jeśli mamy odpowiedni polimer, wystarczy podłączyć doń dwie elektrody, a polimer będzie kurczył się i rozciągał, naśladując mięśnie zwierząt czy ludzi. Niestety, rozwiązanie to ma pewną wadę. Metalowe elektrody w kontakcie z powietrzem i prądem elektrycznym szybko ulegają degradacji, dochodzi do „wyciekania” jonów, co powoduje spadek wydajności sztucznych mięśni.

Naukowcy z KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) właśnie znaleźli rozwiązanie tego problemu. Wykorzystali przy tym grafen, a konkretnie jego tanią formę zwaną HLrGOP (hydrophobic laser-scribed reduced graphene oxide paper).

To właśnie hydrofobowe właściwości tego materiału pozwoliły na stworzenie doskonałych elektrod. Materiał ma gładką powierzchnię zewnętrzną, odpycha wodę i jest odporny na mikrouszkodzenia. Jego powierzchnia wewnętrzna jest chropowata, co ułatwia transport jonów do polimeru. Podczas eksperymentów, dzięki takim właśnie elektrodom, sztuczne mięśnie sprawowały się lepiej, były bardziej wytrzymały i nie zanotowano spadku ich wydajności w porównaniu z mięśniami, do których podłączono tradycyjne metalowe elektrody.

Mimo zachęcających wyników koreańscy uczeni podkreślają, że to dopiero początek, a elektrody z HLrGOP wymagają jeszcze sporo pracy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...