Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dobra na udar i zapalenie ucha środkowego

Rekomendowane odpowiedzi

Winpocetyna, poprawiający mikrokrążenie mózgowe alkaloid barwinka pospolitego, sprawdza się w leczeniu infekcji ucha środkowego. Wg naukowców z dwóch amerykańskich uczelni, hamuje nadprodukcję śluzu, usprawnia usuwanie bakterii i zmniejsza utratę słuchu.

Zespół z Uniwersytetu Stanowego Georgii i Uniwersytetu w Rochester cieszy się, że lek stosowany dotąd w terapii udaru stanie się nowym nieantybiotykowym lekiem na zapalenie ucha środkowego.

Podczas eksperymentów na zwierzętach akademicy zauważyli, że miejscowa aplikacja winpocetyny hamowała stan zapalny i nadprodukcję śluzu. Wspomagała też eliminowanie Streptococcus pneumonia i zmniejszała utratę słuchu.

Jak podkreśla dr Jian-Dong Li, zapalenie ucha środkowego to najczęstsza infekcja bakteryjna wieku dziecięcego i wiodąca przyczyna niedosłuchu przewodzeniowego. S. pneumonia należą do patogenów najczęściej wywołujących to schorzenie.

Autorzy Journal of Immunology zaznaczają, że ze względu na słabe zrozumienie patogenezy S. pneumonia nie ma skutecznych antybiotyków na zapalenie ucha środkowego. Co więcej, niewłaściwe wykorzystanie antybiotyków doprowadziło do zwiększonej lekooporności. Ponadto szczepienie przeciw S. pneumonia ma niewielki wpływ na zapalenie ucha środkowego.

Główny składnik śluzu, mucyna, odgrywa ważną rolę w usuwaniu patogenów, ale niekontrolowana, nadmierna produkcja śluzu prowadzi do przewodzeniowego niedosłuchu i ograniczenia eliminacji bakterii. Niestety, brakuje skutecznych środków do kontroli nadprodukcji śluzu w przebiegu zapalenia ucha.

Li uważa, że wyniki jego studium będą szczególnie użyteczne w krajach, gdzie nie ma swobodnego dostępu do rozwiązań operacyjnych.

Zmiana zastosowania leku jest pod paroma względami lepsza od wynajdowania nowych rozwiązań. Warto wymienić choćby oszczędność czasu i pieniędzy. W przypadku winpocetyny w dawkach terapeutycznych nie ma mowy o znaczących skutkach ubocznych i toksyczności zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...