Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przodek węży miał tylne kończyny z palcami

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza skamieniałości, genów i anatomii 73 gatunków węży i jaszczurek wykazała, że węże wyewoluowały na lądzie, a nie w morzu. Najprawdopodobniej pojawiły się ok. 128 mln lat temu w ciepłych, zalesionych ekosystemach półkuli południowej.

Węże cechuje ogromna różnorodność. Znamy ponad 3400 współczesnych gatunków, które występują w szerokiej gamie habitatów: na lądzie, w wodzie i na drzewach. Niewiele jednak wiadomo o ich ewolucji, a także o wyglądzie i zachowaniu przodka.

Choć o pochodzeniu węży dyskutuje się od dawna, po raz pierwszy wysuwane hipotezy przetestowano za pomocą najnowszych metod. Analizując fosylia, geny i anatomię 73 gatunków węży i jaszczurek, tak żyjących, jak i wymarłych, zdołaliśmy stworzyć pierwszą porównawczą rekonstrukcję przodka węży - opowiada Allison Hsiang z Uniwersytetu Yale.

Identyfikując międzygatunkowe podobieństwa i różnice, naukowcy odtworzyli drzewo filogenetyczne, grupę koronną i główne cechy, które przewijały się przez historię ewolucyjną węży.

Uzyskane wyniki sugerują, że węże wyewoluowały na lądzie w kredzie (ok. 128,5 mln lat temu), najprawdopodobniej w Laurazji. Warto odnotować, że na Ziemi pojawiało się wtedy wiele gatunków ssaków i ptaków.

Prawdopodobnie przodek węży miał parę drobnych tylnych kończyn (z kostkami i palcami) i polował na większe ofiary niż ówczesne jaszczurki. Nie umiał jednak jeszcze dusić. W odróżnieniu od wielu prehistorycznych gadów, prowadził nocny tryb życia. Dzienny tryb życia pojawił się ok. 45-50 mln lat temu wraz z nadrodziną Colubroidea, która obejmuje 85% współczesnych gatunków węży.

Naukowcy sądzą, że za sukcesem węży pod względem różnorodności zajmowanych habitatów może częściowo stać zdolność do rozpraszania. Węże potrafią przemieszczać się po areałach o powierzchni do 110 tys. kilometrów kwadratowych, a to 4,5 razy więcej niż w przypadku jaszczurek. Gady te są również w stanie zamieszkiwać środowiska, które zwykle utrudniają rozprzestrzenianie się zwierząt lądowych. W dodatku w swojej historii ewolucyjnej wielokrotnie podbijały habitaty wodne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze dusiciele posiadają tzw. pazury odbytowe, szczątkowe kończyny tylne, obecnie prawdopodobnie służą jako pomoc przy kopulacji. :)

Boa posiadają nawet resztki kości miednicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...