Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superpajęczyna z grafenem lub nanorurkami węglowymi

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ grafen to jeden z najwytrzymalszych materiałów sztucznych, a pajęczy jedwab jest jednym z najwytrzymalszych materiałów naturalnych, zespół Nicoli Pugny z Uniwersytetu w Trydencie postanowił sprawdzić, co wyjdzie z ich połączenia.

Włosi schwytali 5 pająków z rodziny nasosznikowatych (Pholcidae) i spryskali je wodną dyspersją cząstek grafenu o średnicy 200-300 nm. Kolejnych 10 pająków spryskano mieszanką wody i nanorurek węglowych.

Choć część pająków wytwarzała jedwab gorszej jakości, u innych odnotowano dużą poprawę. Najlepsze włókna pochodziły od pająków potraktowanych nanorurkami. Były one ok. 3,5 razy bardziej wytrzymałe niż najlepszy z niemodyfikowanych jedwabi, przędziony przez Caerostris darwini.

Naukowcy zaobserwowali znaczącą poprawę właściwości mechanicznych: odporności na kruche pękanie, współczynnika sprężystości podłużnej i współczynnika twardości.

Włosi nie wiedzą, jak grafen i nanorurki węglowe dostały się do jedwabiu. Niewykluczone, że pokryły nić z wierzchu, ale Pugno nie sądzi, by to wystarczyło do tak dużej poprawy parametrów. Zamiast tego naukowiec przekonuje, że pająki "zgarniają" materiały ze swojego otoczenia i wplatają je w nić podczas przędzenia.

Wzmocnienie nici zbiera, niestety, swoje żniwo. Cztery pająki padły bowiem krótko po spryskaniu.

Na razie trudno powiedzieć, jak dałoby się wykorzystać nowy rodzaj materiału, ale Pugno dywaguje o wielkich sieciach nadających do chwytania spadających samolotów.

W kolejnym etapie studium akademicy chcą zbadać inne sposoby produkowania bionicznych materiałów. Wspominają m.in. o podawaniu różnych substancji jedwabnikom morwowym (Bombyx mori).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, może, podawanie mężczyznom syntetycznego dihydrotestosteronu powoduje zwiększenie ilości fruktozy w ejakulacie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...