Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Grzyb z gąsienic kluczem do uśmierzenia bólu?

Recommended Posts

Wg naukowców z Uniwersytetu w Nottingham, aktywny składnik z pasożytniczych grzybów żyjących na gąsienicach ciem z rodziny Thitarodes może stać się skutecznym lekiem przeciwbólowym dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS).

Zespół dr Cornelii de Moor od lat przygląda się kordycepinie (3'dATP), nukleozydowi występującemu w grzybach z rodzaju maczużnik (Cordyceps). O badaniach nad jej działaniem przeciwnowotworowym pisaliśmy już w 2009 r.

Dzięki 3-letniemu grantowi w najbliższej przyszłości Brytyjczycy będą prowadzić eksperymenty na szczurach i myszach. Kordycepina ma być podawana z paszą. Naukowcy chcą sprawdzić, czy zapobiegnie ona bólowi po urazie stawów i czy uśmierzy już istniejący ból.

Dr de Moor podkreśla, że choć początkowo społeczność naukowa podchodziła sceptycznie do jej projektu, wyniki pilotażowego studium wykazały, że u szczurów kordycepina była równie skuteczna jak konwencjonalne leki przeciwbólowe.

Planowane badanie to pierwszy krok na drodze do opracowania nowej klasy leków na chorobę zwyrodnieniową stawów. Zgodnie z naszą wiedzą, kordycepina nie była nigdy testowana jako główny składnik medykamentów na ból w przebiegu ChZS.

Po wykazaniu bezpieczeństwa i skuteczności kordycepiny testy kliniczne mogłyby się zacząć w ciągu 6-10 lat.

Kordycepina blokuje proces zapalny, który stanowi przyczynę bólu ChZS. Robi to jednak zupełnie inaczej i na innym etapie procesu niż istniejące leki przeciwbólowe, takie jak kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mając to na uwadze, akademicy sądzą, że nukleozyd może się sprawdzić tam, gdzie steroidy i NLPZ nie działają. Niewykluczone też, że powoduje mniej skutków ubocznych. De Moor chce sprawdzić, czy nukleozyd działa na staw kolanowy, czy na nerwy przewodzące sygnały bólowe do rdzenia kręgowego. Interesuje ją również mechanizm hamowania bólu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...