Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Oligofruktoza ogranicza przyrost wagi

Rekomendowane odpowiedzi

Suplementacja oligofruktozą (jedną z frakcji błonnika pokarmowego) zmniejsza przyrost wagi u szczurów na wysokotłuszczowej i wysokocukrowej diecie.

Nasze studium pokazuje, że prosta interwencja dietetyczna z prebiotykiem w postaci oligofruktozy [OFS] zmniejsza przyrost wagi. W dłuższej perspektywie czasowej może też pomóc utrzymać niższą wagę - twierdzi dr Keith Sharkey z Hotchkiss Brain Institute (HBI).

Jak tłumaczą Kanadyjczycy, mimo stałego dostępu do pokarmu bogatego w tłuszcze i cukry, szczury jedzące oligofruktozę przytyły o ok. 1/3 mniej niż zwierzęta z grupy kontrolnej.

Efekt był widoczny bez względu na genetyczne predyspozycje do otyłości (podobne rezultaty uzyskiwano ze szczurami podatnymi na otyłość oraz bardziej opornymi i relatywnie szczuplejszymi). Uderzającym odkryciem było, że obie grupy zwierząt tyły w o wiele mniejszym stopniu niż przedstawiciele grupy kontrolnej - opowiada dr Nina Cluny.

W ramach eksperymentu dorosłym samcom szczurów z otyłością wywołaną dietą i opornym na otyłość przez 6 tygodni podawano karmę bogatą w tłuszcz i sacharozę (ang. high-fat/high-sucrose, HFS) lub stosowano dietę HFS uzupełnioną 10% oligofruktozą. Badano skład ciała, spożycie pokarmu, mikroflorę przewodu pokarmowego, zawartość hormonów przewodu pokarmowego w osoczu oraz ekspresję receptorów kanabinoidowych CB1 w zwojach guzkowych nerwu błędnego.

Oligofruktoza zmniejszyła wagę, pobór energii i masę tłuszczową obu badanych fenotypów. Ponadto, jak podkreśla Cluny, pod wpływem OFS mikroflora przewodu pokarmowego otyłych zwierząt upodobniła się do mikrobiomu gryzoni szczupłych. O ile suplementacja OFS nie zmieniła stężenia greliny w osoczu ani ekspresji CB1 w zwojach guzkowych, o tyle spowodowała spadki w zakresie glukozozależnego peptydu insulinotropowego (GIP) oraz wzrosty peptydu YY.

Sharkey, Cluny i dr Raylene Reimer zaznaczają, że oligofruktoza nie powinna być postrzegana jako alternatywa dla ruchu i diety, które zapewniają dodatkowe korzyści zdrowotne poza spadkiem wagi. Wg nich, należy ją raczej traktować jako jedno z wielu narzędzi do walki z rosnącym problemem otyłości.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...