Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kompletny szkielet wielbłąda z Dolnej Austrii

Rekomendowane odpowiedzi

W dużym dole na odpadki w Tulln an der Donau w Dolnej Austrii archeolodzy odkopali kompletny szkielet wielbłąda. Znalezisko datuje się na wojnę austriacko-turecką (koniec XVII w.). Wykopaliska przeprowadzono przed budową centrum handlowego.

Odkryto duże części średniowiecznego i wczesnonowożytnego miasta. Pewien zespół budynków zidentyfikowano jako wspominaną w źródłach historycznych tawernę Auf der Rossmühle z okolic dużego placu targowego. Szkielet dużego zwierzęcia znaleziono w związanej z tą parcelą piwnicy. Początkowo sądzono, że to duży koń bądź krowa, później jednak Alfred Galik stwierdził z całą pewnością, że to wielbłąd.

Datowane od czasów rzymskich kości wielbłądów były znajdowane w Europie, ale kompletny szkielet na terenie centralnej Europy należy uznać za unikat.

Choć większości materiału z dołu z odpadkami jeszcze w pełni nie przeanalizowano, metalowe znaleziska pozwoliły zawęzić okres, z którego mógł pochodzić szkielet. Monetę (Rechenpfennig) z wizerunkiem króla Ludwika XIV wybito między 1643 a 1715 r., zaś ołowiana buteleczka z teriakiem z wiedeńskiej Apteki pod Złotą Koroną (Apotheke zur Goldenen Krone) pochodzi z circa 1628/1665 r.

Charakterystyczne cechy szkieletu smukłego samca wskazują, że nie był on zwierzęciem jucznym, ale cennym okazem do jazdy. Analizy anatomiczne i morfometryczne sugerowały, że był on hybrydą. Potwierdziły to badania starożytnego DNA (ang. ancient DNA, aDNA), które wykazały, że matka była dromaderem, a ojciec baktrianem.

Takie krzyżowanie nie było w owych czasach niczym niezwykłym. Hybrydami łatwiej się zajmować, poza tym były one bardziej wytrzymałe i większe od rodziców. Nadawały się one szczególnie do służby wojskowej - podkreśla Galik.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...