Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Biorobot z grafenowymi kropkami kwantowymi

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańscy inżynierowie zbudowali na endosporze bakterii czujnik wilgoci. Urządzeniu nadali nazwę NERD (od ang. Nano-Electro-Robotic Device).

Wzięliśmy endosporę bakterii i umieściliśmy na jej powierzchni grafenowe kropki kwantowe. Później po przeciwnych stronach przyczepiliśmy dwie elektrody. Następnie zmieniliśmy wilgotność wokół spory - opowiada prof. Vikas Berry z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Gdy wilgotność spada, spora kurczy się z powodu spadku zawartości wody. Kurczenie sprawia, że kropki kwantowe przybliżają się do siebie, zwiększając mierzone przez elektrody przewodnictwo.

Odnotowaliśmy bardzo klarowną reakcję. Była ona 10-krotnie szybsza niż w przypadku czujnika bazującego na najbardziej zaawansowanych pochłaniających wodę polimerach.

Lepszą wrażliwość stwierdzono w warunkach superniskiego ciśnienia i wilgotności. "Możemy dojść [niemal] do próżni i nadal widzieć reakcję" - zaznacza Berry. Ma to znaczenie w przypadku, kiedy trzeba utrzymywać bardzo niską wilgotność, np. żeby zapobiec korozji czy psuciu artykułów spożywczych. Jest to także ważne w zastosowaniach kosmicznych, gdzie każda zmiana sygnału może oznaczać wyciek.

Jak tłumaczą autorzy publikacji z pisma Scientific Reports, wrażliwość obecnie wykorzystywanych czujników rośnie z wilgotnością, a w przypadku NERD jest lepsza przy niższej wilgotności.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...