Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Słodzik zostanie wykorzystany do leczenia agresywnych nowotworów?

Rekomendowane odpowiedzi

Sacharyna, sztuczny środek słodzący, może znaleźć zastosowanie w terapii lekoopornych, agresywnych nowotworów.

W ramach najnowszego studium sprawdzano, jak sacharyna wiąże się z anhydrazą węglanową 9 (ang. carbonic anhydrase 9, CA9) - enzymem katalizującym reakcję powstawania jonu wodorowęglanowego z wody i dwutlenku węgla. CA9 bierze udział w procesach utrzymywania odpowiedniego wewnątrz- i zewnątrzkomórkowego pH, co ma znaczenie dla wzrostu i przerzutowania nowotworów piersi, płuc, wątroby, nerek, trzustki i mózgu.

Bazując na swoich odkryciach, zespół dr. Roberta McKenny z Uniwersytetu Florydy chce opracować i przetestować kilka bazujących na sacharynie leków, które mogłyby spowalniać wzrost takich guzów oraz zmniejszać ich oporność na chemio- i radioterapię.

W prawidłowych warunkach ekspresja CA9 ogranicza się do powierzchni erytrocytów, a także nabłonka śluzówki żołądka i woreczka żółciowego, dlatego enzym byłby dobrym celem dla leków, które nie wpływałyby lub wpływałyby słabo na zdrową tkankę otaczającą nowotwór.

CA9 należy do grupy anhydraz węglanowych i dotąd trudno było wskazać substancję blokującą tylko jej działanie. W pewnym momencie okazało się jednak, że onkologom może przyjść w sukurs właśnie sacharyna. W ramach wcześniejszych badań dr Claudiu T. Supuran z Uniwersytetu we Florencji wykazał bowiem, że sacharyna hamuje działanie CA9, nie wpływając na 13 pozostałych izoform anhydraz węglanowych. Później zespół dr Sally-Ann Poulsen z Griffith University zademonstrował potencjał sacharyny związanej z glukozą. Zabieg ten sprawił, że do inhibicji CA9 trzeba było o wiele mniej sacharyny, a cząsteczka wykazywała 1000-krotnie wyższe powinowactwo do enzymu niż sama sacharyna.

McKenna oraz jego studenci Jenna Driscoll i Brian Mahon zastosowali rentgenografię strukturalną i ustalili, jak sacharyna wiąże się z CA9.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...