Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Oksytocyna ułatwia psom zrozumienie ludzkich wskazówek społecznych

Recommended Posts

Psy lepiej podążają za wskazówkami dot. ukrytych przekąsek, gdy najpierw poda im się oksytocynę.

Jessica Oliva z Monash University uważa, że uzyskane wyniki pomagają wyjaśnić, w jaki sposób psy stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi i podpowiadają, jak wyhodować rasy, które jeszcze lepiej reagowałyby na nasze polecenia.

U ludzi oksytocyna odpowiada m.in. za tworzenie więzi matki i dziecka. Coraz więcej dowodów świadczy też o tym, że podobnie działa na pary psio-ludzkie. Jak wyjaśnia Australijka, głaskanie i mówienie do psa zaledwie przez 3 min podwyższa poziom oksytocyny zarówno we krwi człowieka, jak i czworonoga. Studia pokazały również, że im bliżej człowiek czuje się związany z psem, tym więcej oksytocyny pojawia się w jego moczu.

Podczas najnowszych eksperymentów zespół Olivy badał 31 psów i 31 suk. Zwierzęta testowano 2-krotnie: po podaniu soli fizjologicznej i oksytocyny. Ich zadanie polegało na wykorzystaniu ludzkich wskazówek podczas decydowania, w której z dwóch misek znajduje się ukryta nagroda. Za wykonanie można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Hormon podawano donosowo 45 min przed sesją, by mieć pewność, że łatwo dostanie się do mózgu.

Okazało się, że psy lepiej działały po oksytocynie, a poprawa była nadal zauważalna 15 dni po aplikacji. To pokazało nam, że oksytocyna ma na pewno udział w zdolności psa do wykorzystania ludzkich wskazówek.

Mówiąc o tym, co zainspirowało ją do przeprowadzenia testów, Oliva przypomina, że wcześniejsze badanie zademonstrowało, że psy lepiej niż wilki wykorzystują niewerbalne wskazówki, takie jak pokazywanie palcem. Psy przewyższają nawet uspołecznione i wychowane przez ludzi wilki, co podpowiedziało Australijce, że w czasie udomowienia w ich mózgu musiało się stać coś, co pozwala zrozumieć ludzkie wskazówki społeczne. Wtedy właśnie Olivie przyszła na myśl oksytocyna.

Kolejnym krokiem autorów publikacji z pisma Animal Cognition ma być powtórzenie dokładnie tego samego eksperymentu na wilkach. To powinno powiedzieć nam więcej o ewolucji. Ponieważ poziom wykonania psów był bardzo różny - jedne wydawały się działać losowo, a inne wypadały naprawdę dobrze - naukowcy przyglądają się genetyce receptorów oksytocyny.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bez przyczyna nazywa się oksytocynę hormonem przywiązania. Oprócz wyzwalania się podczas połogu,oksytocyna również w pewnej ilości wyzwala się poprzez interakcje międzyludzkie: t.j. seks, a nawet zwykłe przytulanie. Jeśli posunąć się do porównywania uczuć do hormonów/neuroprzekaźników, to oksytocyna jest najbliższa miłości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...