Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hibernują w ciepłych jaskiniach, zachowując wysoką temperaturę ciała

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa gatunki nietoperzy ze Środkowego Wschodu, a konkretnie jaskiń Wielkich Rowów Afrykańskich, łamią stereotyp hibernacji, zapadając w nią przy stałej temperaturze rzędu 20 stopni Celsjusza.

Prof. Noga Kronfeld-Schor i doktorant Eran Levin z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że od października do lutego w jaskiniach można napotkać półprzytomne brodawkonosy (Rhinopoma microphyllum) i R. cystops. Nietoperze oddychają co 15-30 min i funkcjonują w trybie oszczędzania energii.

[Zwykle] hibernacja występuje u ssaków przy dużo niższych temperaturach, pozwalając zwierzęciu wdrożyć wiele fizjologicznych zmian, m.in. obniżone tętno i temperaturę ciała. My jednak odkryliśmy, że oba nietoperze zachowują wysoką temperaturę ciała, drastycznie ograniczając przy tym wydatkowanie energii. Dywagujemy, że jaskinie, których cechą charakterystyczną jest stale wysoka temperatura zimą, umożliwiają tym subtropikalnym gatunkom przeżycie na najdalej wysuniętym na północ obszarze ich występowania - wyjaśnia Kronfeld-Schor.

Monitorując przez parę miesięcy aktywność nietoperzy, biolodzy zauważyli, że ssaki nie piły ani nie jadły nawet w czasie ciepłych nocy, gdy inne nietoperze były aktywne w tych samych jaskiniach.

Ponieważ w jaskiniach monitorowano temperaturę skóry nietoperzy za pomocą wrażliwych na ciepło nadajników, a w laboratorium w różnych temperaturach otoczenia mierzono tempo przemiany materii oraz utratę wody na drodze parowania, stwierdzono, że średnia temperatura skóry w jaskini wynosiła ok. 22 stopni Celsjusza, a oba gatunki osiągały najniższy wskaźnik metabolizmu właśnie w temperaturze jaskini (20 st. Celsjusza).

Aż do teraz sądzono, że poza jeżami w Izraelu nie ma hibernujących ssaków. Ostatnie odkrycie sprawia jednak, że zaczynamy wierzyć, że istnieją inne gatunki, o których jeszcze nie wiemy. Naukowcy nie szukali przypadków hibernacji w wysokich temperaturach. Teraz pojawił się nowy kierunek badań.

Jak podkreślają Izraelczycy, studium obaliło kolejny ważny mit: okazuje się bowiem, że by zmniejszyć wydatkowanie energii, zwierzęta wcale nie muszą obniżać temperatury ciała. W najgorętszych jaskiniach na pustyni nietoperze znacząco obniżały metabolizm przy wysokich temperaturach ciała.

Kronfeld-Schor i Levin zauważyli, że na miesiąc przed hibernacją R. microphyllum i R. cystops zmieniały dietę, zastępując tłuszcze nienasycone nasyconymi. By o połowę zwiększyć wagę, żywiły się wtedy samymi królowymi mrówek ze skrzydłami.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...