Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Oksytocyna zmniejsza u mężczyzn spożycie kalorii

Rekomendowane odpowiedzi

Jednorazowa aplikacja spreju do nosa z oksytocyną zmniejszyła u zdrowych mężczyzn spożycie kalorii, zwłaszcza w postaci tłustych pokarmów. Badania, które mają zostać zaprezentowane na dorocznej konferencji amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, potwierdzają wyniki uzyskane na modelach zwierzęcych.

Naukowcy zauważyli, że po zastosowaniu spreju z hormonem mężczyźni, zarówno ci z prawidłową masą ciała, jak i dodatkowymi kilogramami, spożywali na śniadanie mniej kalorii. Dodatkowo zaobserwowano poprawę wskaźników metabolicznych, w tym insulinowrażliwości.

Nasze rezultaty są naprawdę ekscytujące. Trzeba kontynuować badania, ale sądzę, że oksytocyna to obiecująca metoda terapii otyłości i jej metabolicznych powikłań - przekonuje dr Elizabeth Lawson z Harvardzkiej Szkoły Medycznej.

Amerykanie zebrali grupę 25 zdrowych mężczyzn (średnia wieku wynosiła 27 lat). Trzynastu miało prawidłową wagę, a dwunastu nadwagę bądź otyłość. Panów wylosowano do grup, które po okresie postu miały sobie zaaplikować donosowo albo pojedynczą dawkę (24 jednostki międzynarodowe) oksytocyny, albo placebo. Godzinę później mężczyznom podawano wybrane z menu śniadanie. Po posiłku mierzono, ile kalorii dana osoba zjadła.

W kolejnej sesji eksperyment powtarzano, ale zamieniano podawany środek. Zespół Lawson twierdzi, że nie było różnicy, ile ochotnicy jedli w ciągu 3 dni przed każdym badaniem.

Średnio po zastosowaniu spreju z oksytocyną mężczyźni spożywali 122 kalorie i 9 gramów tłuszczu mniej niż po placebo. Oksytocyna zwiększała też wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii. Nie stwierdzono poważnych skutków ubocznych ani różnic w skutkach ubocznych między oksytocyną a placebo.

Ponieważ oksytocyna nie wpływała na opisywane przez mężczyzn natężenie apetytu ani na poziom kontrolujących go hormonów we krwi, nie wiadomo, na czym polega mechanizm jej działania. Testy przedkliniczne wykazały jednak, że wchodzi ona w skład regulujących łaknienie szlaków mózgowych.

Lawson podkreśla, że oksytocyna działa płciowospecyficznie, dlatego trzeba będzie również zbadać kobiety. Poza tym warto by przeprowadzić trwające dłużej studium z udziałem obu płci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...