Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chiny stawiają na własne IT

Rekomendowane odpowiedzi

Chińskie władze usunęły z listy zatwierdzonych dostawców kilka wielkich koncernów z branży IT. Decyzja ma związek albo z doniesieniami o szeroko zakrojonych akcjach wywiadowczych prowadzonych przez państwa Zachodu, głównie przez USA i Wielką Brytanię, albo też jest podyktowana chęcią ochrony własnego rynku. Jednocześnie na listy dostawców wpisano wielu lokalnych przedsiębiorców.

Najbardziej na decyzji władz w Pekinie ucierpiała firma Cisco. Jeszcze w 2012 roku mogła ona dostarczać chińskim urzędom 60 różnych produktów. Obecnie w ogóle zniknęła z zatwierdzonej listy. Zniknęły z niej też produkty Apple'a, Intela, Citriksa i McAfee. W tym samym czasie liczba produktów wymienionych na liście zwiększyła się z 2000 do niemal 5000. Wzrost ten jest w znakomitej części napędzany wpisaniem na listę kolejnych chińskich producentów.

Liczba zagranicznych firm, które mogą wyposażać chińskie urzędy zmniejszyła się o 1/3. Największe cięcia, bo o ponad 50%, dotknęły tych przedsiębiorstw, których produkty mają związek z bezpieczeństwem.

Wprowadzanie ograniczeń dla zagranicznych firm zbiegło się w czasie z ujawnieniem przez Edwarda Snowdena skali operacji szpiegowskich prowadzonych przez NSA. Najwyższe władze coraz bardziej przejmują się aferą Snowdena. W pewnym sensie za całą sytuację odpowiada amerykański rząd, gdyż Chiny mają teraz pewne podstawy, by się obawiać - mówi Tu Xinqun z Uniwersytetu Międzynarodowej Ekonomii i Biznesu w Pekinie.

Kwestia cyfrowego bezpieczeństwa jest od wielu lat powodem napięć pomiędzy USA a Chinami. Oba kraje wzajemnie oskarżają się o cyberszpiegostwo.

W ubiegłym miesiącu amerykańskie firmy technologiczne poskarżyły się chińskiej administracji na nowe przepisy wprowadzone w Państwie Środka. Niektóre z nich zmuszają zagraniczne firmy dostarczające sprzęt chińskim bankom do ujawnienia swoich kodów źródłowych i stosowania chińskich algorytmów szyfrujących.

Znawcy chińskiej polityki i przemysłu uważają, że afera Snowdena jest dla chińskich władz jedynie pretekstem do narzucenia ograniczeń zachodnim firmom i stosowania polityki protekcjonistycznej. Nie jest bowiem tajemnicą, że długoterminowym celem strategicznym Chin jest wzmocnienie pozycji własnych firm technologicznych na rynku wewnętrznym i ewentualna przyszła ekspansja na rynki zewnętrzne. Tegoroczna wartość tego rynku jest szacowana na 465,5 miliarda dolarów. Nie ma wątpliwości, że Chińczycy faworyzują lokalne firmy - mówi anonimowy przedstawiciel jednego z zachodnich przedsiębiorstw.

Polityka Chin nie powinna zaskakiwać, jednak - jak zauważają eksperci – jest też ryzykowna. Chiny mogą bowiem uzależnić się od własnych technologii, które wciąż pozostają w tyle za technologiami Zachodu i są bardziej podatne na ataki. W Chinach bezpieczeństwo informatyczne wyraźnie odstaje od międzynarodowych standardów. Całe nasze rozumienie bezpieczeństwa od nich odstaje - przyznaje Wang Zhihai, dyrektor firmy Beijing Wondersoft, która dostarcza produkty bezpieczeństwa chińskiemu rządowi, bankom i firmom prywatnym. Jednak Państwo Środka ma długoterminowe plany. Za 10 lat lub nieco więcej dogonimy świat pod tym względem - stwierdza Zhihai.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...