Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Włoski cmentarz źródłem wskazówek nt. ewolucji przecinkowca cholery

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy mają nadzieję, że wykopaliska cmentarza przy kościele w Badìa Pozzéveri w Toskanii pozwolą zrekonstruować ewolucję przecinkowca cholery (Vibrio cholerae).

Na cmentarzu wydzielono teren, na którym chowano ofiary epidemii cholery z lat 50. XIX w. Zgodnie z naszą wiedzą, to najlepiej zachowane szczątki ofiar cholery z tego okresu [...]. Jesteśmy podekscytowani tym, co możemy z nich wyczytać - podkreśla prof. Spencer Larsen z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Ciała zmarłych na cholerę naprędce zakopywano i pokrywano wapnem gaszonym, które twardniało jak beton. Choć mieszkańcy mieli nadzieję opanować w ten sposób epidemię, wg naukowców, to również doskonała metoda na zakonserwowanie kości. Co istotne, zachowała się także ziemia wokół nich, która zawiera DNA bakterii oraz innych organizmów.

Jeden z przyjaciół Larsena, prof. Hendrik Poinar z MacMaster University, jest ekspertem od starożytnego DNA (ang. ancient DNA, aDNA) i obecnie zajmuje się skanowaniem próbek gleby pod kątem materiału genetycznego V. choleraeNa razie go nie znaleźliśmy, ale odkryliśmy inne powiązane z ludźmi DNA, dlatego kontynuujemy prace. Gdyby się to udało, moglibyśmy porównać przecinkowce do współczesnych bakterii i zobaczyć, jak ewoluowały. To pierwszy krok do ewentualnego opracowania lekarstwa.

Stanowisko może dostarczyć informacji nie tylko o epidemii cholery. W 1056 r. na brzegu wyschniętego dziś jeziora Bientino założono klasztor kamedułów. Ponieważ był on usytuowany przy Via Francigena (Drodze Frankijskiej), w XII-XIII w. świetnie prosperował. Klasztor zaczął upadać w XIV w., a w XV go rozwiązano, lecz kościół pod wezwaniem św. Piotra pozostał centrum osady. Jak tłumaczą archeolodzy, ruiny otaczają cmentarze z różnych czasów, m.in. datowany na XIV w. i epidemię czarnej śmierci. Dysponujemy więc tysiącletnim oknem na stan zdrowia tutejszej wsi. To mikrokosmos tego, co działo się wtedy we Włoszech i w całej Europie.

Projekt rozpoczął się w 2010 r., gdy lokalna społeczność, Uniwersytet Stanowy Ohio i Uniwersytet w Pizie założyły The Field School in Medieval Archaeology and Bioarchaeology.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...