Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozwiązano popcornową zagadkę

Rekomendowane odpowiedzi

Emmanuel Virot z École Polytechnique i Alexandre Ponomarenko z Uniwersytetu w Grenoble przeprowadzili eksperymenty i już wiedzą, jaka temperatura jest najlepsza do pękania ziaren kukurydzy, co dzieje się, gdy popcorn strzela i skąd bierze się charakterystyczny dźwięk. W rozwiązaniu zagadki pomogło nagrywanie przebiegu zdarzeń z prędkością 2900 klatek na sekundę.

Okazało się, że gdy temperatura sięgnęła 100°C, część wilgoci z ziarna zaczęła zmieniać się w parę. Po wzroście temperatury do ok. 180°C ciśnienie wyniosło ok. 10 barów. Pod wpływem dużych naprężeń łuska nasienia pękła, a w wyniku znacznego spadku ciśnienia skrobiowy środek rozszerzał się i wystawał przez szczeliny. Odkryliśmy, że bez względu na rozmiar czy kształt ziarna krytyczna temperatura wynosi ok. 180°C - opowiada Virot.

Eksperyment prowadzono z naczyniem rozgrzanym do temperatury 350°C (temperatura w pomieszczeniu wynosiła 20°C). Gdy pękała łuska nasienia i zaczynało się rozszerzanie skrobi, tworzyła się wypustka w kształcie nóżki, która w kontakcie z płytą ulegała ściśnięciu. Nóżka odbijała się od dna, a popcorn charakterystycznie podskakiwał. Kilka milisekund później wnętrze rozszerzało się do gąbczastego płatka. Od pęknięcia do utworzenia płatka mijało zaledwie 0,09 s.

Jak tłumaczą Francuzi, podskakiwanie popcornu to połączenie termodynamiki i mechaniki pękania, a nie skutek zwykłego rozprężania gazów. Ziarno popcornu ma szczególny sposób podskakiwania, pośredni między roślinami autochorycznymi, np. niecierpkami, a wyposażonymi w mięśnie zwierzętami [...].

Badając wpływ temperatury na pękanie kukurydzy, inżynierowie zaczęli od eksperymentów z popcornem do kuchenek mikrofalowych; wybrali paczki z pojedynczej partii pewnej sieci handlowej. Umieścili je w urządzeniu i zwiększali temperaturę w 10-stopniowych interwałach (konkretną wartość utrzymywano przez 5 min). Ustalili, że w 170°C pękło tylko 34% ziaren (17 z 50), zaś w 180°C aż 98% (48 ziaren z 50).

Skąd odgłos wystrzału? By odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy dodali do kamery mikrofon. Testowali 3 hipotezy: że słyszymy tworzenie się pęknięcia, uderzenie ziarna o dno naczynia lub uwolnienie pary wodnej. Ponieważ dźwięk nie towarzyszył pęknięciu, ale pojawiał się ok. 6 ms później i trwał circa 50 ms, pierwsze dwie teorie wykluczono.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam, ze we Francji poziom edukacji bardzo sie pogarsza w niesamowicie szybkim czasie. 

Smietanka zostala juz spita. Niedlugo przyjdzie czas na fusy. 

Ponadto, zbliza sie fala przyrostu naturalnego. W ciagu czterech najblizszych lat wzrosnie, o ok. 0,43proc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...