Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wino i sok pomagają spalić tłuszcz

Rekomendowane odpowiedzi

Picie umiarkowanych ilości soku lub wina z ciemnych winogron może pomóc w spaleniu tłuszczu.

Neil Shay z Uniwersytetu Stanowego Oregonu brał udział w pracach zespołu, który wystawiał ludzkie hepatocyty i adipocyty na ekstrakty 4 związków występujących w Vitis rotundifolia, czyli w gatunku winorośli amerykańskiej, który spotyka się najczęściej w południowej części USA.

Okazało się, że kwas elagowy w bardzo dużym stopniu spowalniał wzrost istniejących komórek tłuszczowych oraz tworzenie nowych. Ponadto wzmagał metabolizm kwasów tłuszczowych w komórkach wątroby.

Jak przestrzega Shay, badane związki nie są cudownymi środkami na odchudzanie. Nie odkryliśmy i wcale się tego nie spodziewaliśmy, że unormują one wagę, ale poprawiając spalanie tłuszczu, zwłaszcza w wątrobie, mogą usprawnić działanie tego narządu u osób z nadwagą.

Byłoby wspaniale, gdybyśmy umieli stworzyć strategię dietetyczną, która pozwalałaby ograniczyć szkodliwe gromadzenie tłuszczu w wątrobie za pomocą pospolitych pokarmów, np. winogron.

Studium, które Shay przeprowadzał z kolegami z Uniwersytetów Florydzkiego i Nebraski, stanowi uzupełnienie dla jego wcześniejszych badań na myszach. W jednej z prób w 2013 r. dietę gryzoni z nadwagą uzupełniano wyciągiem z winogron (MGP, od ang. muscadine grape phytochemical powder). Wiedząc, że MGP zmniejsza otłuszczenie ciała, naukowcy postanowili sprawdzić, jaki polifenol odpowiada za to zjawisko. Niektórym zwierzętom podawano karmę o 10% zawartości tłuszczu, podczas gdy inne spożywały go aż 60%.

Nasze myszy lubią wysokotłuszczową dietę, [...] są więc dobrym modelem osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, za dużo je i za mało ćwiczy.

Dawka wyciągu z winogron odpowiadała zjadaniu przez człowieka 1,5 szklanki winogron dziennie. Porcje są rozsądne, przez co uzyskane wyniki mają większe odniesienie do ludzkiej diety.

Podczas 10-tygodniowego eksperymentu u myszy karmionych wysokotłuszczową paszą rozwinęło się stłuszczenie wątroby i objawy cukrzycy. U tych otyłych gryzoni, które dostawały wyciągi z winogron, stłuszczenie wątroby było jednak mniejsze, a poziomy cukru niższe. Najważniejszym składnikiem MGP okazał się kwas elagowy, który obniżył glikemię jedzących tłusto myszy niemal do poziomu występującego u szczupłych osobników trzymanych na zwykłej diecie.

Kiedy zespół Shaya zbadał tkanki otyłych myszy spożywających suplementy, odnotował większą aktywność jądrowych receptorów PPAR-gamma i PPAR-alfa. Shay sądzi, że kwas elagowy i inne substancje wiążą się z receptorami peroksysomalnego czynnika proliferacyjnego, prowadząc do "włączenia" genów wyzwalających metabolizm tłuszczów i glukozy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...