Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

O chłopcu, który bardzo boi się dorosnąć

Rekomendowane odpowiedzi

U 14-letniego chłopca z Meksyku występuje tak silny lęk przed dorastaniem, że podjął on wiele różnych kroków, by ukryć bądź zahamować ten proces. W artykule na jego temat z Case Reports in Psychiatry wymieniono m.in. ograniczanie spożycia pokarmu czy zmienianie głosu.

Fobia rozpoczęła się, gdy chłopiec miał 11 lat. Meksykanin dowiedział się wtedy, że składniki odżywcze w pokarmach mogą spowodować, że urośnie. Zaczął wtedy mniej jeść i schudł ponad 12 kg. Garbiąc się, chciał ukryć wzrost, a mówienie wyższym głosem miało sugerować jego dziecięcość.

Za każdym razem, gdy zauważa zmianę fizyczną wskazującą na dorastanie, odczuwa tak silny lęk, że rozważa liczne operacje plastyczne, które by to maskowały. Wierzy także, że osiągnięcie dorosłości podniesie ryzyko zachorowania i śmierci, co go bardzo przytłacza.

Matka także traktuje chłopca, jakby był młodszy, niż jest: śpiewa mu kołysanki i wybiera, w co syn się ubierze.

Ponieważ terapia psychologiczna sprzed paru lat nie odniosła skutku, chłopca skierowano na leczenie na Universidad Autónoma de Nuevo León (UANL). Tamtejsi specjaliści zdiagnozowali geraskofobię, czyli lęk przed starzeniem się. Autorzy studium twierdzą, że wcześniej opisano tylko dwa przypadki tej fobii, oba u dorosłych.

Poszukując przyczyny rozwinięcia fobii, naukowcy wskazują na lęk separacyjny w wieku 5 lat i molestowanie seksualne przez sąsiada rok później. Istotna jest też przemoc ze strony rówieśników; w szóstej klasie takie incydenty zdarzały się 2-3 razy w tygodniu.

W szpitalu chłopcu podawano przeciwdepresyjną fluoksetynę. Przeszedł także terapię indywidualną i rodzinną. Dzięki temu zaczął się prostować, mówić normalnym głosem i przytył 6 kg. Co ważne, potrafi sobie wyobrazić siebie w przyszłości jako aktora i podoba mu się ta wizja. Nadal boi się jednak dwóch rzeczy związanych z dorosłością: zaangażowania i odpowiedzialności.

Psychiatrzy komentujący publikację wspominają, że po zapoznaniu się z przypadkiem przyszły im także do głowy skojarzenia z dysmorfofobią oraz zespołem dezaprobaty płci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...