Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezmienne od 2 mld lat

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył bakterie siarkowe, które nie ewoluują od 2 mld lat.

Paleontolodzy badali bakterie zachowane w skałach wód przybrzeżnych Australii Zachodniej (w tzw. formacji Duck Creek). Mają one ok. 1,8 mld lat. Autorzy artykułu z pisma PNAS ustalili, że są zasadniczo takie same, jak starsza o 500 mln lat skamieniała społeczność z tego samego regionu (Turee Creek Group). Co więcej, obu prehistorycznych zestawów nie da się odróżnić od współczesnych bakterii siarkowych, żyjących w mule u wybrzeży Chile.

Wydaje się zdumiewające, że życie nie ewoluowało przez ponad 2 mld lat, a więc przez blisko połowę historii Ziemi - podkreśla prof. J. William Schopf z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Jak to wyjaśnić? Regułą biologii jest nieewoluowanie, chyba że środowisko fizyczne lub biologiczne się zmieni [...], a środowisko tych dobrze przystosowanych organizmów pozostało w dużej mierze takie samo przez circa 3 miliardy lat. Ewoluowanie bakterii w niezmiennym środowisku zadawałoby kłam naszej wiedzy, dlatego Schopf i inni uważają, że ich odkrycia stanowią dalsze potwierdzenie dla prac Darwina. To dokładnie pasuje do jego idei.

Skamieniałości badane przez Schopfa mają pomóc w dokumentowaniu wpływu katastrofy tlenowej, do której doszło w paleoproterozoiku między 2,2 a 2,4 miliarda lat temu. Zdarzeniu towarzyszyło również znaczne zwiększenie poziomu metabolicznie użytecznych azotanów i siarczanów, co wg naukowców, umożliwiło bakteriom z mułu morskiego wzrost i namnażanie (w powstałych wtedy skałach osadowych odkryto najstarsze sulfuretum, czyli układy bakterii pozostających w zależności przestrzennej i metabolicznej).

Badając zachowane w rogowcu zmineralizowane tkanki, Schopf zastosował wiele technik, w tym spektroskopię Ramana oraz mikroskopię konfokalną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...