Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niezdrowa dieta najmłodszych

Recommended Posts

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzegają, że niemal 7 na 10 posiłków dla niemowląt i kilkulatków zawiera zbyt dużo soli, a do większości przekąsek producenci wsypują dodatkowo cukier.

Specjaliści z CDC przeanalizowali skład ponad 1000 produktów żywnościowych reklamowanych jako przeznaczone dla dzieci i niemowląt. Wyniki ich analizy ukazały się w piśmie Pediatrics. Uczeni apelują do rodziców, by dokładnie czytali etykiety produktów, które podają dzieciom.

Autorzy badań przypominają, że w USA niemal 25% dzieci w wieku 2-5 lat ma nadwagę lub jest otyłych, a niemal 80% maluchów w wieku 1-3 lat spożywa codziennie większą niż zalecana (1500 mg) soli. Dzięki tym dodatkowym składnikom producenci żywności zachęcają dzieci do swoich produktów. Nadmiar cukru i soli prowadzi do otyłości oraz nadciśnienia.

Wiemy też, że co dziewiąte dziecko ma zbyt wysokie ciśnienie, nadmiar sodu jest związany właśnie z jego występowaniem. Takie wysokie ciśnienie zwykle utrzymuje również w dorosłości. W efekcie może to prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych - mówi główna autorka badań, Mary Cogswell.

Badacze nie podają nazw firm, których żywność analizowali, zapewniają jedna, że sprawdzali produkty popularnych firm, produkujących m.in. gotowe obiady z makaronem i serem dla niemowląt, mini hotdogi, ciasteczka ryżowe, krakersy, jogurty i batony z owocami.

Na wyniki badań zareagowała organizacja Grocery Manufacturers of America, która skupia m.in. producentów żywności dla dzieci. Przedstawiciele organizacji oświadczyli, że badania nie oddają dokładnie całego wachlarza wyboru zdrowej żywności, gdyż opierają sią na danych z 2012 roku i nie biorą pod uwagę nowych produktów ze zmniejszoną zawartością sodu. Stwierdzono też, że badania niepotrzebnie niepokoją i mylą zapracowanych rodziców, którzy starają się wybrać zdrowe pożywienie dla swoich dzieci.

Zgodnie z zaleceniami amerykańskiego Instytutu Medycyny (IoM), posiłek dla niemowląt nie powinien zawierać więcej niż 210 miligramów. Z badań wynika zaś, że kupowany w sklepie gotowy posiłek zawiera średnio 361 miligramów. W różnych produktach ilość sodu wahała się od 100 do 900 mg. IoM definiuje wysoki poziom cukru jako taki, gdy cukier w posiłku dostarcza 35% wszystkich kalorii. Średnio w zbadanych posiłkach było to 47% w płatkach z dodatkiem owoców, 66% w batonikach z owocami i ponad 35% w deserach mlecznych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzieci powinny zażywać usunięto. znam mase rodzin które tak się chronią prze chorobami i dzieciaki nie chorują :) bez sup,lementacji w dzisiejszych czasach nie da się żyć zdrowo. niestety

Edited by wilk
nazwa produktu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...