Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

TMAO pomoże określić zagrożenie niewydolnością nerek

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy powiązali N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) - związek powstający podczas trawienia choliny i karnityny z jajek, czerwonego mięsa, wątróbki czy tłustego nabiału - z przewlekłą niewydolnością nerek (PNN).

Wcześniej TMAO połączono z chorobami sercowo-naczyniowymi; jego stężenie we krwi to dobre narzędzie przewidywania przyszłych zawałów, udarów oraz zgonu.

Od dawna wiedziano, że pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek znajdują się również w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale nie znano mechanizmu łączącego te 2 choroby.

Podniesiony poziom TMAO w osoczu wiąże się z przyszłymi ryzykami kardiologicznymi. U osób z prawidłową funkcją nerek podwyższone stężenie N-tlenku trimetyloaminy wskazuje [zaś] na [...] przyszłe ryzyko rozwoju PNN. Badania na modelu zwierzęcym demonstrują, że długoterminowa ekspozycja na oddziaływanie TMAO sprzyja upośledzeniu działania nerek i miażdżycy. W miarę jak nerki funkcjonują coraz gorzej, TMAO nie jest usuwany tak skutecznie, więc jego poziom dalej rośnie, jeszcze bardziej zwiększając zagrożenie chorobami serca i nerek - wyjaśnia dr Stanley Hazen z Cleveland Clinic.

Hazen i dr W.H. Wilson Tang badali stężenie TMAO na czczo u 521 pacjentów z PNN i u 3166 osób bez choroby nerek. Ich losy śledzono przez 5 lat.

Amerykanie zauważyli, że u chorych z PNN stężenie TMAO było wyższe. W obu grupach podwyższone stężenie N-tlenku trimetyloaminy wiązało się zaś z większym ryzykiem zgonu. W badaniach na modelu zwierzęcym przewlekła ekspozycja na cholinę i TMAO z pokarmu korelowała z rozwojem i postępami przewlekłej niewydolności nerek.

Akademicy podkreślają, że w ramach przyszłych badań trzeba będzie sprawdzić, czy interwencje dietetyczne mogą odroczyć postępy PNN i choroby sercowo-naczyniowej. Tak czy owak ich studium to silna sugestia, by w ramach prewencji i terapii obrać na cel zależne od mikroflory szlaki TMAO.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...