Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nanomaszyny w ciele zwierzęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego donieśli na łamach ACS Nano o pierwszych testach mikroskopijnych „maszyn”, które dzięki własnemu napędowi poruszały się w ciele zwierzęcia. Testy przeprowadzono na myszach, a maszyny dostarczyły nanocząstki do wyściółki żołądka zwierząt. Dotychczas tego typu urządzenia były testowane jedynie na hodowlach komórek.

„Maszyny” stworzone przez profesorów Liangfanga Zhanga i Josepha Wanga to 20-nanometrowej długości tuby z polimeru pokrytego cynkiem. Podano je myszom w pokarmie. Po trafieniu do żołądka, cynk w tamtejszym środowisku zaczął wytwarzać bąbelki wodoru. W ten sposób tuby zostały napędzone, przemieściły się w kierunku wyściółki żołądka i przyczepiły się do niej. Gdy rozpuściły się w kwasie żołądkowym, ich ładunek trafił bezpośrednio do wyściółki. Technika ta może być skuteczną metodą leczenia wrzodów żołądka i innych chorób.

W swoim artykule uczeni zaznaczają, że konieczne są dalsze badania nad wydajnością i funkcjami podobnych „maszyn” w organizmach żywych. Ich prace są pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w tym kierunku.

Pomysł wprowadzania niewielkich leczących maszyn do ciała człowieka został przedstawiony w 1959 roku przez wybitnego fizyka Richarda Feynmana. W 1959 roku podczas wykładu dla Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego Feynman mówił: To co prawda bardzo dziwny pomysł, ale niezwykle interesującą operacją byłaby taka, podczas której połykałoby się chirurga. Wprowadzasz mechanicznego chirurga do krwioobiegu, on dostaje się do serca i tam się rozgląda. Znajduje wadliwą zastawkę i ją operuje.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...