Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dudki malują jaja wydzieliną z ochronnymi bakteriami

Rekomendowane odpowiedzi

Dudki (Upupa epops) "malują" jaja wydzielinami z mutualistycznymi bakteriami. Są one zachowywane w specjalnych strukturach skorupki i chroniąc przed zakażeniami, zwiększają prawdopodobieństwo udanego wylęgu. Takie zachowanie odkryto dotąd wyłącznie u dudków.

Hiszpańscy naukowcy, m.in. z Uniwersytetu w Grenadzie, wykazali, że w jajach, które się nie wykluły, liczba patogenów była wyższa w gniazdach, gdzie eksperymentalnie samicom dudka nie pozwolono zaimpregnować jaj wydzieliną gruczołu kuprowego. Autorzy raportu z Journal of Animal Ecology doszli do wniosku, że wydzielina stanowi barierę, chroniącą przed przenikaniem szkodliwych bakterii do wnętrza jaja.

Biolodzy ujawniają, że chodzi nie tyle o samą wydzielinę, co o bakteriocyny wytwarzane przez znajdujące się w niej enterokoki. Udany wyląg był bowiem bezpośrednio związany z liczbą enterokoków w skorupce i w wydzielinie samic. Im więcej bakterii z rodzaju Enterococcus, tym większy sukces reprodukcyjny.

Gruczoł kuprowy dudków różni się od swojego odpowiednika u innych ptaków właśnie z powodu działania tutejszych bakterii. Naukowcy ujawnili również, że w skorupce jaj U. epops występują charakterystyczne obniżenia. Nie przechodzą one na wylot, a ich rola wydaje się polegać na magazynowaniu wydzieliny z enterokokami.

Dzięki temu eksperymentowi zademonstrowaliśmy, że jeśli samica może wykorzystać swoją wydzielinę, w okresie inkubacji kratery są wypełnione substancją wysyconą bakteriami. Jeśli nie dopuścimy do zastosowania wydzieliny, obniżenia pozostają puste [...] - tłumaczy prof. Manuel Martín-Vivaldi.

Obecnie akademicy próbują określić skład społeczności bakteryjnej gruczołów kuprowych dudków, a także ustalić, jak symbionty są nabywane i jakie bakteriocyny chronią rozwijające się embriony.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...