Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Plaster leczy i zapobiega owrzodzeniu cukrzycowemu i odleżynom

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Stanforda opracowali bezpieczne i skuteczne plastry, uwalniające lek wspomagający gojenie owrzodzenia rozwijającego się w przebiegu cukrzycy. Plaster, który przetestowano na myszach, można również wykorzystywać w ramach prewencji.

Dopiero w 2009 r. ukazały się wyniki badań zespołu Geoffreya Gurtnera, profesora chirurgii z Uniwersytetu Stanforda, oraz naukowców z College'u Medycyny Alberta Einsteina, które demonstrowały, że wysokie poziomy cukru upośledzają kluczową dla gojenia angiogenezę. To samo studium wskazało na potencjalne rozwiązanie - deferoksaminę (DFO), lek stosowany w przedawkowaniu żelaza. Okazało się bowiem, że DFO koryguje zaburzoną przez cukrzycę ekspresję białka wspierającego wzrost nowych naczyń krwionośnych.

Problemem było dostarczanie DFO, która może być toksyczna w czasie potrzebnym dla gojenia rany. Akademicy postanowili więc przetestować alternatywę: aplikowanie odpowiednich ilości leku wprost do wrzodu za pośrednictwem plastra.

Podczas prac naukowcy musieli się zmierzyć z szeregiem wyzwań. DFO trzeba było zmodyfikować, by mogła przedostawać się przez zewnętrzne warstwy skóry. Należało też kontrolować jej uwalnianie, by utrzymać dawkę terapeutyczną w przedłużonym okresie. Po 4 latach prób Amerykanie wpadli na rozwiązanie. DFO pokrywa się surfaktantem, który zmniejsza jej naturalne napięcie powierzchniowe i przekształca cząsteczki w mikrocząstki zdolne do penetrowania skóry. Kolejnym etapem jest osadzenie w giętkiej macierzy polimerowej o grubości kilku milimetrów. Jej funkcją jest ochrona delikatnych mikrocząstek deferoksaminy i stopniowe ich rozpraszanie (uwalnianie zachodzi wskutek rozkładu macierzy).

Myszy tolerowały to bardzo dobrze - podkreśla Dominik Duscher. Po umieszczeniu na skórze (wilgoć działa jak naturalne spoiwo) zaczyna się dyfuzja DFO, a cząstki deferoksaminy są przyciągane do uszkodzonej tkanki.

Jak opowiada Duscher, rany myszy nie tylko lepiej się goiły, ale i nowo powstała skóra miała lepszą jakość niż oryginał. Gdy naukowcy wykorzystali macierz DFO na gryzoniach z cukrzycą, okazało się, że plastry zapobiegały powstawaniu wrzodów. Byliśmy bardzo podekscytowani wynikamy. Mamy nadzieję na szybkie rozpoczęcie testów klinicznych, by ocenić przydatność rozwiązania u ludzi.

Ta sama technologia jest skuteczna w zapobieganiu odleżynom, które są główną przyczyną [...] śmiertelności u pacjentów z urazami neurologicznymi i w starszym wieku - podsumowuje Gurtner.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...