Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Podzespoły optoelektroniczne samodzielnie się zorganizują?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z japońskiego instytutuNaukowcy z japońskiego instytutu RIKEN opracowali technologię samoorganizowania się molekuł organicznych w struktury, które mogą posłużyć do produkcji organicznej optoelektroniki. RIKEN opracowali technologię samoorganizowania się molekuł organicznych w struktury, które mogą posłużyć do produkcji organicznej optoelektroniki.

Już wcześniej wiedziano, że molekuły organiczne w odpowiedzi na działanie światła mogą zmieniać swój stan. Ta ich właściwość może przydać się np. do produkcji optycznych układów pamięci. Problem jednak w tym, że aby taki układ wyprodukować, należy uzyskać wysoce zorganizowaną pojedynczą warstwę molekuł, przytwierdzoną do metalowego podłoża. Tutaj pojawia się główna trudność, gdyż po umieszczeniu na podłożu zmieniają się właściwości i uzyskanie odpowiednich właściwości optoelektronicznych staje się trudne.

Jak dowiadujemy się teraz z Angewandte Chemie, uczeni z RIKEN wykorzystali interakcje pomiędzy elektrycznymi dipolami molekuł, a alkalicznymi jonami metalu, dzięki czemu uzyskali homogeniczną pojedynczą warstwę molekuł diaryletenu na miedzianej powierzchni. Zwykle diaryleten charakteryzuje się zmianą koloru pod wpływem światła. Jednak materiał uzyskany przez Japończyków ma jeszcze jedną interesującą właściwość – posiada dipole, zatem nie tylko samodzielnie porządkuje się na miedzi, ale jego fotochromatyczne właściwości nie ulegają zmianie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...