Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Włoscy naukowcy obawiają się o los krajowych muzeów historii naturalnej

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele wskazuje na to, że włoskie muzea historii naturalnej znajdują się na krawędzi upadku. Instytucje te zmagają się z postępującą utratą znaczenia naukowego, niedoborem personelu oraz zmniejszającymi się inwestycjami.

Dr Franco Andreone, zoolog z Regionalnego Muzeum Historii Naturalnej w Turynie, i inni autorzy publikacji z pisma ZooKeys proponują, by muzea się stowarzyszały. Mogłyby w ten sposób lepiej zarządzać kolekcjami, a także dzielić się personelem i zasobami.

Włochy są znane ze swojej historii, kultury, kuchni i sztuki. Listę włoskich dóbr kulturalnych można by rozciągać w nieskończoność, ale w ramach naszego studium chcieliśmy się skupić na innym niedocenianym i często zapominanym "kapitale": muzeach historii naturalnej i przechowywanych w nich eksponatach, dokumentujących narodową i planetarną bioróżnorodność - podkreśla Andreone.

W odróżnieniu od innych państw, np. USA, Francji czy Wielkiej Brytanii, gdzie istnieje muzeum narodowe będące głównym magazynem dużej części historycznych i współczesnych kolekcji, we Włoszech nigdy nie stworzono centralnej struktury.

Wskutek tego kolekcje są rozproszone, a poszczególne muzea zmagają się z problemami dotyczącymi zarządzania materiałami i oceny ich naukowej wartości.

Przez niedobór personelu przeciąga się katalogowanie, poza tym skupieni na zarządzaniu i działalności edukacyjnej kuratorzy nie prowadzą już lub bardzo ograniczają pracę naukowo-badawczą.

Rozbudowa kolekcji i jednoczesne badania taksonomiczne rzadko bywają priorytetami. Większość działań muzeów to wydarzenia publiczne w rodzaju spotkań dydaktycznych, dyskusji czy wystaw.

Wg 30 autorów raportu, by sobie z tym poradzić, włoskie instytucje powinny się łączyć, tworząc "metamuzeum" ze wspólnym budżetem i zasobami technicznymi. Naukowcy przyznają, że osiągnięcie celu w oczywisty sposób zależy od polityki, ale nie można już dłużej odkładać załatwienia tego problemu na później.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...