Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekinimi zębami Wyspa Banksa stoi

Rekomendowane odpowiedzi

W kanadyjskiej Arktyce na Wyspie Banksa znaleziono ponad 8 tys. rekinich zębów z eocenu.

Latem 2004 r. prof. Jaelyn Eberle z Uniwersytetu Kolorado w Boulder wyjechała z zespołem badawczym na Wyspę Banksa. Naukowcy liczyli na znalezienie skamieniałych kości ssaków, ale po tygodniu pobytu nadal niczego nie mieli. Było naprawdę zimno, namioty pokrywał śnieg i gdyby nie to, że w pewnym momencie ekipa zaczęła natrafiać na zęby prehistorycznych rekinów, ekspedycja mogłaby się zakończyć fiaskiem.

Prawdopodobnie największym zaskoczeniem, przynajmniej na początku, był fakt, że należały one do zaledwie dwóch rodzajów [Striatolamia i Carcharias] - opowiada Eberle. Autorzy publikacji z Journal of Vertebrate Paleontology podkreślają, że współcześni krewni dwóch dominujących w zapisie kopalnym rodzajów żyją w ciepłych tropikalnych wodach.

Naukowcy wrócili na wyspę w 2010 i 2012 roku, by zebrać jeszcze więcej zębów. Bazując na danych palinologicznych, stwierdzili, że osady, w których zachowały się skamieniałości, pochodziły z późnego wczesnego-środkowego eocenu.

Dwa ze znalezionych zębów należą do wymarłego Odontaspis winkleri, a ok. 1% artefaktów można przypisać rodzajowi Physogaleus (jego przedstawiciele wyglądali jak pomniejszone żarłacze tygrysie).

Zidentyfikowaliśmy 4 rodzaje, więc nie da się tego nazwać dużą bioróżnorodnością. Wiadomo, że w tym okresie, we wczesnym eocenie, klimat był cieplejszy niż kiedykolwiek indziej od czasu wyginięcia dinozaurów. Wiemy też, że Arktyka była wtedy cieplejsza niż obecnie [paleontolodzy wyliczyli, że średnia temperatura wynosiła zimą 8-14 st. Celsjusza, a w lecie 20-25°C]. Wydawałoby się, że cieplejsze wody powinno zamieszkiwać więcej gatunków rekinów, dowody tego jednak nie potwierdzały. Na dręczące Amerykanów pytanie o przyczynę tego zjawiska pomogła odpowiedzieć analiza rekinich zębów, która wykazała, że zasolenie przybrzeżnych wód było bardzo niskie i de facto bardziej przypominało parametry słodkich wód niż dzisiejszych oceanów. Ponieważ wiele rekinów tego nie toleruje, fakt ten mógłby wyjaśnić ich niską różnorodność.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...