Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Stabilne kubity w jonach wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa naukowców z Oxford University odkryła, że kwantowe kropki zbudowane z uwięzionych jonów wapnia pozwalają na przechowywanie kubitów i manipulowanie nimi, a występuje przy tym znacznie mniej błędów niż w innych używanych dotąd metodach.

Na całym świecie trwają prace mające na celu zbudowanie komputera kwantowego. Mimo dokonywanego postępu wciąż pozostaje kilka poważnych nierozwiązanych problemów, a jednym z nich jest odsetek błędów, które pojawiają się podczas manipulacji kubitami. Za dobrze działającą uznaje się maszynę, w której odsetek błędów nie przekracza 1%.

Naukowcy z Oxfordu wykorzystali pole elektryczne do uwięzienia jonów wapnia w szafirze. Modyfikacja pola pozwalała na reprezentowanie stanów „0” i „1”. Całość była spójna nawet przez 50 sekund. To rekordowo długo jak na jony nieodizolowane od środowiska zewnętrznego. Uczeni użyli lasera do sprowadzenia jonów do stanu podstawowego, a następnie za pomocą technik optycznych odczytali stan kubitu. Procedurę taką powtórzono 150 000 razy i stwierdzono, że średni odsetek błędów wynosi 0,07%. Gdy kubity potraktowano impulsami mikrofalowymi o częstotliwości 3,2 GHz, dzięki którym kubity działały jak bramki logiczne, odsetek błędów jeszcze bardziej się zmniejszył. Zachęceni tym badacze stworzyli długą sekwencję operacji na bramkach logicznych i stwierdzili, że odsetek błędów wynosi w takim przypadku zaledwie 1x10^-6.

Badania z Oxfordu sugerują, że jony wapnia mogą być dobrym materiałem do tworzenia kubitów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...