Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mikrobiom jelitowy kondorowatych - prosty i bardzo skuteczny

Rekomendowane odpowiedzi

Ptakom padlinożernym nie szkodzi potencjalnie bardzo toksyczna dieta, bo ich własny mikrobiom jelitowy poradzi sobie nawet z najbardziej śmiercionośnymi patogenami.

W najnowszym wydaniu Nature Communication ukazał się artykuł nt. mikrobiomu przewodu pokarmowego kondorowatych.

Ptaki ewidentnie wkładają głowę w padlinę; najokropniejszy w tym wszystkim wydaje się aspekt mikrobiologiczny - podkreśla prof. Lars Hansen z Uniwersytetu w Aarhus. Kondorowate jedzą głównie zwierzęta zabite na drogach, a te, zwłaszcza pancerniki, są nosicielami zarówno laseczek wąglika, jak i wywołujących trąd prątków Mycobacterium leprae. Rodzi się zatem podstawowe pytanie, jak ptaki to wytrzymują i czy rozprzestrzeniają patogeny.

Naukowcy z USA i Danii przyglądali się populacjom bakterii ze skóry głowy i jelita grubego 50 sępników czarnych (Coragyps atratus) i różowogłowych (Cathartes aura). Ustalili, że flora jelita jest zdominowana przez bakterie należące do klas Clostridia i Fusobacteria. U ludzi pierwsze z nich wywołują zatrucia pokarmowe, a drugie sprzyjają rakowi jelita grubego.

Spekulujemy, że ptaki utrzymują w przewodzie pokarmowym nieszkodliwe wersje laseczek zgorzeli gazowej [Clostridium perfringens], tak by na zasadzie probiotyku zajmowały one przestrzeń, którą mogłyby przejąć wersje patogenne - wyjaśnia Hansen.

Ponieważ Fusobacteria rozkładają również tkanki, kondorowate wydają się korzystać zarówno z ich właściwości trawiennych, jak i ochronnych.

Myślę, że to bardzo zaskakujący mikrobiom, bo jest wyjątkowo prosty, a zaledwie dwa taksony bakterii przejmują we władanie sporą część jelita.

Ponadto akademicy ustalili, że przewód pokarmowy tych padlinożerców jest bardzo kwaśny, co dodatkowo utrudnia patogenom przeżycie i przetrwanie.

[...] Kondorowate często dostają do wnętrza dużej padliny przez naturalne otwory w ciele. Zwłaszcza odbyt zwiększa prawdopodobieństwo połknięcia beztlenowych bakterii kałowych, takich jak Clostridia i Fusobacteria. Flora bakteryjna na głowie odzwierciedla de facto 3 mikrobiomy: skóry samego ptaka, gleby oraz padliny.

Jak podsumowują naukowcy, średnio próbki z jelita grubego zawierały 76 operacyjnych jednostek taksonomicznych (ang. operational taxonomic units, OTUs), a próbki ze skóry głowy 528.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...