Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Co za blisko, to niezdrowo

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda odkryli nowy mechanizm prowadzący do cukrzycy typu 2. Wg nich, w przebiegu otyłości nadmierny kontakt między dwiema organellami komórkowymi zaburza metabolizm.

O ile dobrze wiadomo, że otyłość generuje stresy komórkowy i molekularny, które prowadzą do nieprawidłowego działania wielu procesów, o tyle mechanizmy tego zjawiska pozostają całkowicie nieznane. Nasze studium pokazało, że jeden z mechanizmów bazuje na wywołanych stresem metabolicznym zmianach strukturalnych w komórkach wątroby, które upośledzają ich funkcje - wyjaśnia Gökhan S. Hotamisligil.

Oglądając tysiące hepatocytów szczupłych i otyłych myszy, Amerykanie posłużyli się różnymi technikami, m.in. mikroskopią elektronową. Autorzy raportu z Nature Medicine zliczali miejsca kontaktowe między dwiema organellami: mitochondriami i siateczką śródplazmatyczną (ER). Struktury kontaktowe określa się mianem frakcji błon MAM (od ang. mitochondria associated membranes). Okazało się, że w otyłości ich liczba znacząco wzrasta.

W normalnych okolicznościach MAM są konieczne do prawidłowego działania zarówno mitochondriów, jak i siateczki śródplazmatycznej, jednak harvardzki zespół podkreśla, że nasilona łączność skutkuje przekazaniem z ER do mitochondriów nadmiernej ilości jonów wapnia. Efektem tego jest stres mitochondrialny.

By udowodnić, że tak się właśnie dzieje, akademicy posłużyli się syntetycznymi cząsteczkami, które zmniejszały odległości między ER a mitochodriami w komórkach oraz w tkance wątroby. W wyniku tego pogorszyło się działanie mysich mitochondriów, a zwierzęta stały się wrażliwsze na insulinooporność i cukrzycę wywołane tłustą dietą.

Naukowcy wykazali również, że zaburzenie kontaktów ER i mitochondriów oraz transferu wapnia poprawiało metaboliczny stan zdrowia otyłych myszy z cukrzycą. Okazuje się, że wzmożone tworzenie MAM podpada po powiedzenie "co za dużo to niezdrowo". Proces ten prowadzi do niewydolności wielu organelli oraz nasilenia stresu komórkowego - podsumowuje Hotamisligil.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...