Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dmuchnij i sprawdź

Recommended Posts

Być może już w najbliższej przyszłości wystarczy dmuchnąć na banknot, by sprawdzić jego autentyczność. W Chinach powstał atrament zmieniający chwilowo kolor pod wpływem wilgoci. Krystaliczny atrament, poddany działaniu wilgoci, może pokazać unikatowy wzorzec kolorystyczny. Jest on niezwykle trudny do podrobienia.

Fotoniczne kryształy kontrolujące przepływ światła znane są nie od dzisiaj. Są one używane w komunikacji optycznej czy ogniwach słonecznych. Jednak dotychczas ich zastosowanie wymagało użycia drogich niezwykle precyzyjnych narzędzi. Pracowano nad tańszymi metodami nadruku kryształów, jednak nie udawało się ich zintegrować z systemami drukującymi. Teraz Ling Bain, Zhongze Gu i ich koledzy z Uniwersytetu Południowowschodniego w Nankinie stworzyli atrament złożony z fotonicznych kryształów inspirowanych sposobem, w jaki żuk z gatunku Tmesisternus isabellae zmienia swój kolor w odpowiedzi na wilgotność powietrza.

Chińscy naukowcy zbudowali swój atrament korzystając z mezoporowych [czyli o wielkości porów od 2 do 50 nm. - red.] cząsteczek krzemionki. Nakładali go na sztywne i elastyczne powierzchnie i wykazali, że kolor może być precyzyjnie i odwracalnie zmieniany od zielonego po czerwony lub żółty, pod wpływem oparów azotu, etanolu czy pary wodnej z ust.

Precyzja, z jaką można było kontrolować kolor oraz fakt, że wzorce kolorystyczne były nienaruszone po wielokrotnym zginaniu powierzchni, zaskoczyły nawet twórców atramentu. Technika ta pozwala na przygotowywanie dużych ilości wzorów o wysokiej rozdzielczości i wysokiej precyzji. […] Sądzimy, że wysoki stopień bezpieczeństwa, jaki ona zapewnia, może być przydatny w walce z fałszerstwami. Uważamy jednak, że technologia ta może być bardziej przydatna do produkcji sieci czujników, nad którymi właśnie pracujemy - mówi Bai.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...