Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Selen ważny dla rozwoju pęcherzyków jajnikowych

Recommended Posts

Australijscy naukowcy wykazali, jak ważny jest selen dla rozwoju zdrowych pęcherzyków jajnikowych.

Selen to ważny pierwiastek śladowy, który występuje w pokarmach bogatych w białko, takich jak czerwone mięso, owoce morza czy orzechy. Pełni ważną rolę w wielu funkcjach biologicznych, w tym w odpowiedzi immunologicznej i produkcji hormonów tarczycy, a także działa jako przeciwutleniacz, pomagając usunąć z organizmu szkodliwe substancje - tłumaczy Melanie Ceko z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Wiedzieliśmy od jakiegoś czasu, że selen jest ważny dla męskiej płodności, ale dotąd nikt nie badał, jaki może być udział tego pierwiastka w zdrowej reprodukcji kobiet.

Dzięki wykorzystaniu aparatury z Synchrotronu Australijskiego zespół profesorów Hugh Harrisa i Raya Rodgersa był w stanie stwierdzić, gdzie dokładnie selen występuje w jajnikach. W dalszej kolejności akademicy skupili się na selenoproteinie GPX1.

Nasze wyniki są bardzo ważne, bo pokazują, że w dużych, zdrowych pęcherzykach jajnikowych występują podwyższone stężenia selenu i selenoprotein. Podejrzewamy, że jako przeciwutleniacze spełniają one krytyczną rolę na późnych etapach rozwoju pęcherzyków, pomagając w stworzeniu zdrowego środowiska dla jaja. Zauważyliśmy, że w komórkach jajowych, z których powstała ciąża, ekspresja GPX1 była znacząco wyższa, w niektórych przypadkach nawet 2-krotnie.

Wg Ceko, trzeba przeprowadzić kolejne badania, by zrozumieć, jak można zoptymalizować poziom selenu, zwiększając szanse kobiety na poczęcie. Ponieważ nadmiar selenu jest szkodliwy, nie chodzi o przyjmowanie szeregu suplementów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...