Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozpowszechniony i niebezpieczny

Rekomendowane odpowiedzi

Triklosan, środek przeciwbakteryjny używany w szamponach, mydłach, pastach do zębów i innych przedmiotach użytku codziennego, wywołuje u myszy zwłóknienie wątroby i nowotwory. Do schorzeń dochodzi za pomocą mechanizmu, który występuje też u ludzi.

Negatywne skutki coraz większego stężenia triklosanu w środowisku naturalnym i jego coraz szerszego wykorzystywania w produktach konsumenckich mogą przeważyć nad umiarkowanymi korzyściami, jakie z niego osiągamy. Wykorzystanie triklosanu może wiązać się z realnym zagrożeniem jakim jest toksyczność dla wątroby. Takie działanie triklosanu stwierdziliśmy u myszy, a jest ono wzmacniane przez inne środki o podobnym działaniu - mówi profesor Robert H. Tukey z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Naukowcy zauważyli, że myszy poddane działaniu triklosanu przez pół roku – czyli ekwiwalent 18 lat u człowieka – były bardziej podatne na występowanie chemicznie indukowanych guzów wątroby, a rozwijające się u nich guzy były większe i występowały częściej niż u zwierząt niemających styczności z triklosanem.

Badania sugerują, że szkodliwe działanie triklosanu polega na zakłócaniu pracy proteiny CAR (constitutive androstane receptor) odpowiedzialnej za usuwanie toksyn z organizmu. Komórki wątroby, by skompensować nieprawidłową pracę CAR, namnażają się i z czasem dochodzi do ich zwłóknienia. To z kolei może prowadzić do wystąpienia guzów.

Triklosan to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony środek przeciwbakteryjny. Znaleziono go w mleku 97% karmiących matek i w moczu niemal 75% wszystkich ludzi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...